24 Kasım 2016 Perşembe 11:25
Zorunlu Emeklilikte Çalışanlar İçin Şartlar Neler?
 Hükümetin yaptığı son düzenlemeler ile birlikte çalışanlar için bireysel emeklilikte zorunlu katılım kimleri kapsıyor merak konusu oldu.Kamu ve özel sektörde çalışan 45 yaşın altındaki vatandaşlar için zorunlu bireysel emeklilik sistemi 1 Ocak 2017 tarihi itibariyle başlayacak çalışanlar için zorunlu BES hakkında merak edilen soruların cevabını sizler için sayfamızda hazırladık...

Hükümetin düzenlemeleriyle ekonomik tasarruf tedbirleri çerçevesinde devreye sokulan 45 yaşın altındaki kamu özel sektör çalışanlarının zorunlu bireysel emeklilik üyesi yapılması hakkındaki kanun resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmişti .

Böylece 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren çalışan 47 yaş altı vatandaşlar bireysel emeklilik sistemi üyesi yapılacak.

01.01.1972 sonrasında doğanlar yani 45 yaşını tamamlamamış olanlar. Bireysel emeklilik her ne kadar zorunlu olsa da katılımcının cayma hakkı bulunuyor. Cayma hakkı katılımın gerçekleştiği tarihten itibaren ikinci ayın sonuna kadar kullanılabilir.

Çalışanların cayma hakkını kullanabilmesi için işveren “ben bu sistemde kalmak istemiyorum” şeklinde dilekçe vermesi gerekiyor.

Uzmanlar çalışanlar için bireysel emeklilik her ne kadar zorunlu olsa da, katılımcıların memnun olacağını değerlendiriyor. Bu memnuniyetin en önemli nedeni olaraksa, bireysel emeklilik katılımcılarına devletin vereceği ek katkılar gösteriliyor.

Zorunlu bireysel emeklilik katkı payı asgari ücretle çalışanlardan da kesilecek. Sisteme gelir düzeyine göre 50 liradan başlayan katılım payı ile giriş yapılabilecek.


Son Güncelleme: 24.11.2016 11:35
Yorumlar

Google+'da Paylaş