Tedavisi Yapılmayan Grip Ciddi Hastalıklara Yol Açıyor
Memorial Kayseri Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü Uzman Doktor Murat Apaydın Kontrol altına alınmayan grip enfeksiyonunun zatürre ve menenjit gibi ciddi hastalıklara davetiye çıkardığını ifade etti .Gribe bağlı olarak ortaya çıkan bu hastalıklardan dolayı Her yıl 500 bin kişinin Hayatını kaybettiğini söyleyen Murat Akaydın Gripten korunmak için neler yapılması gerektiğini aktardı.

 Apaydın:“El temizliği çok önemlidir. Eller sık sık yıkanmalıdır. Bol su ve savun ile iki dakikalık yıkama, grip mikrobunun bulaşma riskini önemli oranda azaltmaktadır. Evde yaşayan tüm bireylerin de el temizliğine özen göstermeleri sağlanmalıdır. Bu nedenle erişkinlerin çocuklara el yıkama alışkanlığı kazandırmak için ebeveynlerin onlara örnek olmaları ve ellerini yıkarken yanında bulunarak hijyen kurallarını anlatmaları yararlı olacaktır. Eller bir süre yıkanamadıysa; yüze, gözlere ve ağzı dokunmamaya çalışılmalıdır. Elle dokunulan mutfak tezgahı, lavabo gibi yüzeyler hijyenik ürünler ile temizlenmelidir. Çünkü bu yüzeyler virüsleri barındırabilir. Tuvaletler de çamaşır suyu içeren temizlik ürünleri ile temizlenmelidir. Grip geçiren kişiler ve kullandıkları eşyalarla temastan kaçınmak çok önemlidir. Bu sadece gebelerin değil genel olarak herkesin uyması gereken bir kuraldır.”
Ellerin düzenli yıkanması bulaşma riskini azaltır İnsandan insana çok kolay bulaşan gribin bazen masum bir tokalaşma, yakın konuşma, öpüşme ve kalabalık ortamda bulunma, hapşırırken ya da öksürürken ağız ya da burnu kapatmama, elleri yeteri kadar yıkamama, hasta olan kişilerle aynı ortamda bulunma, özellikle soğuk havalarda kapalı ortamlarda uzun süreli vakit geçirme gibi nedenlerle bulaştığını kaydeden Uzm. Dr. Murat Apaydın, “Özellikle tokalaşma sonrası kişinin ellerini ağzına ve burnuna götürmesi grip mikrobunun yayılmasına neden olmaktadır. Hastalığın bulaşmaması için ellerin sık sık ovuşturularak sabun ve su ile yıkanması bu riski ortadan kaldıracaktır” dedi.

Aynı mendili defalarca kullanmayın Yakın temasla bulaşan grip, öksürük ya da aksırık gibi vücut sıvılarının havaya yayıldığı, damlacıkların enfeksiyonlara yol açtığı durumlarda da insandan insana geçtiğini de söyleyen Uzm. Dr. Murat Apaydın, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kış aylarında havanın bağıl nem oranın artmasıyla havadaki damlacıklar, virüs ve mikropları canlılığını koruyarak bir yerden bir yere taşır. Buna bir de hava kirliliğinin yol açtığı nemli partiküllerin taşıma kapasitesi de eklendiğinde kış aylarında viral ve bakteriyel solunum yolu enfeksiyonları artar. Bu nedenle hapşırırken ya da öksürürken mutlaka ağız ve burnun bir mendil ile kapatılması bulaşma riskini azaltır. Ayrıca aynı mendil uzun süre kullanılmamalı, sık sık değiştirilmelidir.”
 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×