27 Ocak 2016 Çarşamba 13:16
Sperm yapısı ve oluşumu ne şekildir!
Şeyli üreyen canlılarda üremenin iki basamağı vardır. Bunlar gamet üretimi ve döllenmedir. Gametler genellikle mayoz bölünme sonucu oluşan n kromozomlu hücrelerdir. Erkeklerde üretilen gametlere sperm, dişilerde üretilene ise yumurta adı verilmektedir.
İnsanlarda sperm testislerdeki seminifer tüplerinde mayoz bölünme ile üretilir. Spermler ilk üretildiklerinde hareketsizdir. Ancak farklılaşma evresi geçirdikten sonra kamçılı ve hareketli hale gelirler. Buna olgunlaşma adı verilir. Olgunlaşma epididimis adı verilen kısımda gerçekleşir.
Bir sperm hücresinde üç kısım bulunur. Bunlar baş, boyun ve kuyruk kısımlarıdır. Spermlerin baş kısımlarında akrozom, sentrozom ve çekirdek bulunur. Akrozom kısmı sperm yumurtaya temas ettiğinde yumurtanın zarını delecek sindirim enzimleri içerir. Sentrozom ise döllenme sonucu yumurtaya aktarılarak zigotun bölünmesinde kullanılır. Çekirdek ise yumurta hücresinin çekirdeği ile birleşerek zigot çekirdeğini oluşturur.
Spermin boyun kısmında bol miktarda mitokondri bulunur. Döllenmede spermin sadece baş kısmı yumurtaya girdiğinden babadan çocuğa mitokondri geçmez. Kamçı kısmı ise sadece permin hareketini sağlamaktadır. 
 
Son Güncelleme: 27.01.2016 13:35
Yorumlar

Google+'da Paylaş