21 Şubat 2016 Pazar 14:25
Salgı Bezi Nedir Görevleri Nelerdir?
Bezler organizmanın ihtiyaç duyduğu maddeleri salgılamak için özelleşmiş organlardır. Epitel dokusundan yapılmışlardır. Salgı hücrelerinde golgi organeli diğer hücrelere göre fazladır. Salgılarını verdikleri yere göre üçe ayrılırlar. Bunlar ekzokrin bez, endokrin bez ve karma bezlerdir.
Salgılarını bir kanal yardımı ile organ boşluğuna veya dışarı bırakan bezlere ekzokrin bez veya kanallı bez adı verilir. Bu bezler enzim veya diğer vücut salgılarını üretirler. Süt, ter ve sindirim enzimlerini üreten bezler bunlara örnektir.
Bazı bezlerde salgılarını doğrudan kana verirler. Bu bezlere de endokrin bez denir. Endokrin bezinürettiği salgıya hormon adı verilir. Hipofiz, böbrek üstü bezi ve tiroid bezleri endokrin bezlerdir.
Hem hormon hem de diğer salgıları üretebilen bezlere karma bez adı verilir. Bunlarda farklı maddeler farklı hücreler tarafından üretilir. Hormonlar hana diğer salgılar ise ilgili yerlere aktarılırlar. Testis, ovaryum, incebağırsak ve pankreas karma bezdir. Örneğin pankreas hem insülin ve glukagon hormonlarını üreterek kana verir hem de sindirim enzimlerini üreterek incebağırsağa aktarır.  
 
Yorumlar

Google+'da Paylaş