27 Ocak 2016 Çarşamba 15:33
Protista Alemendeki Alger ve Cıvık Mantarlar Nasıl...
Protistaalemine ait olan canlılar özellikleri bakımından prokaryot tek hücrelilerden rahatlıkla fark edilebilmelerine karşın hayvan, bitki ve mantara benzer yanları da bulunmaktadır. Protistaaleminde incelenen canlılar kök ayaklılar, kamçılılar, silliler, sporlular, algler ve cıvık mantarlar olmak üzere 6 guruba ayrılır.
Alglerbitki benzeri özellikler göstermelerine rağmen bitkilerin tüm özelliklerini içermediklerinden bu grup altında incelenir. Tamamı kloroplasta sahiptir ve fotosentez yaparlar. Tek ve çok hücreli çeşitleri vardır. Çok hücreli algler renklerine göre sınıflandırılırlar. (yeşil ,kahverengi, kırmızı vb.) Depo maddeleri nişastadır. Hücre duvarı vardır ve selülozdan yapılmıştır. Bundan dolayı kağıt yapımında kullanırlar. 
Diyatomlar tek hücreli alglerdir. Dıştan saran kabukları vardır. Kabuklarından salgıladıkları bir madde ile kayarak hareket eder. Algler doğrudan besin olarak gıda sanayinde, katkı madde olarak, mikroorganizmalar için besiyeri yapımında ve boya sanayinde kullanılırlar.
Cıvık mantarlarfotosentetik olmamaları ve ipliksi yapıda olmaları sebebi ile mantarlarla benzerlik göstermektedir. Mantarlarda kamçı bulunmazken bu canlıların çoğunda kamçı görülmektedir. Ayrıca çoğunda sentrozom ve hücre duvarı bulunur. Cıvık mantarlar genellikle amipsi hareket eden, belirli bir hücre şekli olmayan, çok çekirdekli, saprofit, nadiren parazit olan canlılardır. Yedek besinleri glikojendir.
 
Son Güncelleme: 27.01.2016 15:38
Yorumlar

Google+'da Paylaş