02 Ekim 2016 Pazar 16:50
Ozon Tabakası Tamir Ediliyor
Kum tabakasının delinmesinde ki başlıca neden atomik halojenlerin ozon moleküllerine tahrip etmesidir.  Halojen atomlarının başlıca kaynağı suni halokarbon onlardır. Bu durumun ortaya çıkmasında ise araç egzoz larının seraların parfümlerin ve daha birçok şeyin neden olduğunu biliyoruz.  Ozon tabakasının delinmesi ile  orantılı devam eden iklim değişiklikleri ve  kötü son olarak söylenen kuraklık ve benzeri problemleri  aşabilen bilim insanları ozon tabakasındaki deliğin küçülmeye başladığını kamuoyuna açıkladı yaklaşık Hindistan’ın  yüzölçümüne yakın bir büyüklükte bir   kapanmanın gözlemlendiği  açıklandı.

2015 Eylül ayında yapılan ölçümlerde ozon tabakasındaki deliğin 2000 yılına kıyasla tam dört milyon kilometrekare ufaldığı  görüldü.  Bu da Hindistan büyüklüğündedir alan demektir. Antartika üzerinde daha fazla delil oluşmasına neden olan  sebebin aşırı soğuk hava ve bölgeye düşen güneş ışınlarının yoğun olması. deli kapanmasını yarı etkin olarak kimyasal madde kullanımının aşamalı bir şekilde azaltılması sayesinde olduğu düşünülüyor.

1980li yıllarda Antartika mı yaklaşık 10 kilometre üzerindeki Ozon tabakasının belirgin bir şekilde inceldiğini İngiliz bilim insanları  kanıtlamıştı.

ABD’li bilim insanı Susan Solomon  1986 yılında  kloroflorokarbon gazının Ozon tabakasına zarar verdiğini bilimsel olarak kanıtlanmış ve bu gazların da saç spreyleri nden buzdolaplarında klimalara kadar birçok alanda kullanıldığını söylemişti. 1987 de imzalanan Montröel protokolüyle CFC  gazlarının kullanımına yönelik ciddi önlemler alınmıştı. bugün de bu tedbirin faydalarını  görmüş bulunmaktayız.

Kısa vadede ozon tabakasındaki delinme deri kanseri ve katarakt vakalarının artmasına,   hayvan ve bitkilerde de nesillerinin tükenmesine neden olurken uzun vadede vereceği zarar kuraklık ve canlıların ölümüyle sonuçlanabilir.
 
Yorumlar

Google+'da Paylaş