02 Şubat 2016 Salı 16:09
Ödül Ceza Ve Çocuk Dengesi Nasıl Kurulmalı
Bizler küçükken hiç ödül olmaz hep ceza olurdu şimdi ise genellikle ödül var ceza yok. Aslında denge çok önemlidir. Özellikle çocuklarda dengeli olmak ve onlara dengeli olmayı öğretmek elbette ki bizim görevlerimizden biridir. Çocuklara her gün yapması gereken görevleri için ne ödül ne de ceza verilmemeli o görevlerin günlük hayatın içinde mutlaka yapılması gerektiğini öğretmemiz ve onun anlayacağı dilde anlatmamız gerekir.
Çocuğunuz ödül aldığı zaman o davranışları artmıyor ve ceza aldığı zaman da o davranışları azalmıyorsa bir sorun var demektir. 'Bak böyle yaparsan, başına bunlar gelir' şeklinde yaklaşmamalıyız. Bu şekilde ona güvenmediğimiz hissine kapılır. Bizi kötü haber tellalı olarak görür. Güzel sözlerimiz de onda artık bir şey ifade etmez olur.
Bu dönemde, aşırı serbest bırakılan çocuk kendi kontrolünü kazanamazsa, enerjisini yapıcı becerilerine aktaramayan bir yetişkin olur. Kendine güven ile birlikte başkalarına güven ve tevazu duyguları da bu zamanda gelişir. Artık bencil değildir. Başkalarının varlığını fark etmeye başlamıştır. Sırasını beklemeyi bilir. Sırasıyla ip atlanır, sırası gelen misket yuvarlar. Yeri geldiğinde arkadaşının hakkını savunmak için parçalanır. Araya küsmeler girse de, sıkı arkadaşlık kurma zamanıdır. Bu özellikler ile gelecekte iş ve sevgi dünyasında buldukları ile yetinmesini bilen, kurallara saygılı bir kişiliğin temeli oluşur.
 
Yorumlar

Google+'da Paylaş