23 Şubat 2016 Salı 19:35
Mango Nasıl Bir Meyvedir Hangi Ülkede Yetişir?
Mangonun anavatanı Hindistan’dır. Birçok türü vardır. Tropikal iklim şartlarını sever. Mango ağaçta yetişmektedir. Ağaçların boyu kırk metreye kadar uzayabilir. Uzun yıllar yaşayan mango ağacının bazı türleri yüzyıllar boyu yaşamaktadır. Çiçek verme döneminde etrafa hoş koku yayan mangonun meyvesi 3-6 ay arasında olgunlaşır.
Mango bol miktarda C vitamini içerir.  Lif açısından zengin bir meyvedir. Saç ve cilde faydalıdır. Ayrıca sinirleri yatıştırma özelliği vardır. Vücuttaki zehri atmaya yardımcı olur. Mango tat olarak avokado ve kavuna benzer. Olgunlaşmadan toplanır ve kutularda yumuşaması için beklenir. Hinduizm’de mükemmelliğin simgesidir. Bangladeş, Filipinler ve Hindistan’ın milli meyvesidir. Hindistan’da düğünlerde yaprakları süslemede kullanılır. 
Tropik meyvelerden olan mango yetiştiği yerlerde en çok tüketilen meyvedir. Tropik meyve üretiminin yüzde ellisi mangodur. Bu meyvenin sevilerek tüketildiğinin gösterir. Mango yemeklerde sos olarak da kullanılır. Ayrıca dondurması da yapılmaktadır. Çok sevilen bu meyvenin konservesi de yapılır. Meyve suyu da çıkarılmaktadır. Ülkemizde Antalya ve Mersin’de seralarda yetiştirilmektedir.
 
Yorumlar

Google+'da Paylaş