01 Şubat 2016 Pazartesi 16:38
Kural Tanımayan Hücreler Hangileridir?
Hücrelerin çok büyük bir kısmı hücre döngüsü kurallarına uymaktadır. Yani bu döngüde takip edilen interfazdaki G1, S, G2 ve mitoz sıralaması hemen hemen tüm hücreler için uyulması gereken bir zorunluluktur. Ancak çok az da olsa bazı hücreler buna uymamaktadır. Bunlar embriyonik hücreler, kanser hücreleri ve bölünmeyen hücrelerdir.
Bölünmeyen hücreler interfazdaki G1 evresinin sonunda normalde S evresine geçmesi gerekirken G0 evresine geçerler. Bunun sonunda genellikle hayatlarının sonuna kadar büyümeden ve bölünmeden yaşarlar.
Sperm ve yumurtanın birleşmesi sonucu oluşan zigot hızla bölünerek yeni canlıyı oluşturmaya başlar. Ancak zigotun ilk bölünmeleri kuraldışıdır. Normalde hücreler G1, S, G2 sıralamasını takip ederken bu hücreler G1’i atlar ve büyümeden doğrudan DNA eşlenmesi ve bölünme evrelerine geçerler. Bunun sonucu olarak büyüme olmadan sürekli olarak hücre sayısı artmaktadır. Ancak bir süre sonra hücreler normal bölünme düzenine dönerler.
Kanser hücreleri de normal bölünme düzenine uymazlar. Kontrolsüz olarak bölünen bu hücrelerde bölünme sıralaması normal olsa da durması gereken yerde durmayarak tümör oluşumuna neden olmaktadır.
 
Yorumlar

Google+'da Paylaş