19 Şubat 2016 Cuma 18:17
Kramp Nasıl Girer? Sebebi Nedir? Tedavi Şekli Nasıldir?
Bedenimiz kaslarla çevrilmiştir. Özellikle gençlerin kasları geliştirmek ve gösterişli hale getirmek gibi çabaları vardır. Çünkü karşı cinsin dikkatini bu şekilde çekeceğini düşünür. Bunun için özel vitaminler ve bol proteinli besinlerle beslenerek kaslarının gelişmesine olanak sağlar.
Bedenimizde yaklaşık olarak 640 kas vardır. Gün içinde sürekli hareket eden kaslarımızın aniden sertleşmesine kramp denir. Bedenimizde en fazla bacak ve ayak kaslarımız çalışır. Kramplar daha çok gece oluşur. Bu rahatsızlık vitamin ve mineral eksikliklerinde daha çok görülür. Hamilelerde ve yaşlılarda da sık görülmektedir. Kramplar soğuk havalarda ve aşrı yorgunluktan dolayı oluşur.
Yorgunluk ve soğuk havadan dolayı bedenin kan dolaşımı gerektiği gibi yapılamaz. Böylece kaslara gerekli olan şeker ve oksijen sağlanamaz. Bedendeki su kaybı ve egzersiz yaparken bedeni aşırı zorlamada sebep olabilir. Ayrıca hareketsiz uzun süre kalmakta sebeplerden bir tanesidir. Kasılma esnasında masaj yapmak ve esneme hareketleri yapmak faydalı olabilir.
 
Yorumlar

Google+'da Paylaş