27 Şubat 2016 Cumartesi 16:59
Koful Nedir Özellikleri ve Yapısı Nelerdir?
Hücrelerde farklı işleri yapmak üzere özelleşmiş çok sayıda organel bulunmaktadır. Bunlardan ribozom ve sentrozom zarsız, mitokondri ve plastidler çift zarlı ve diğerleri de tek zarlı organellerdir. Organellerden bazıları doğrudan bölünerek çoğalırken bazıları da diğer organellerdenkökenlenmektedir.
Koful tek zarlı organellerdendir. Endoplazmikretikulum, golgi cisimciği veya hücre zarının farklılaşması ile oluşurlar. Kofullardan bazıları sürekli olarak hücre içinde bulunurken bazıları da zaman zaman oluşur ve kaybolurlar. Kofullar farklı görevlere sahip olabilmektedir. Görevlerine göre kofullar beşeayrılmaktadır. Bunlar besin kofulu, sindirim kofulu, boşaltım kofulu, merkezi koful ve kontraktil kofuldur.
Bu kofullardan besin, sindirim ve boşaltım kofullar geçici olup zaman zaman oluşup kaybolurlar. Bu kofulların zarları hücre zarından meydana gelmektedir. Merkezi koful ve kontraktil koful ise hücrede sürekli bulunan kofullardır. Yaşlı bitki hücrelerindeki küçük kofullar birleşerek büyük merkezi kofulu oluştururlar.
 
Son Güncelleme: 18.04.2016 00:18
Yorumlar

Google+'da Paylaş