25 Ekim 2016 Salı 23:37
Kısırlık Tedavileri Uygulanacak yöntemler
Gebe kalamamaya neden olan problemin erkek ve kadın arasındaki dağılımı eşittir. Bunun % 30’unun kadından, % 30’unun erkekten ve kalan % 30’unun ise hem erkekten hem de kadından kaynaklanan sorunlar olduğuna işaret edilmektedir. 
*İnfertilitede Kadın Faktörü:Yaş Faktörü: Kadınlarda yaş ilerledikçe doğurganlığın azalmasına bağlı olarak gebelik şansı da giderek azalmaktadır. Hatta 40 yaş üzeri bayanlarda gebe kalma şansı giderek %10’’un altına inebilmektedir. Bu sebeple de kadınların istemeleri durumunda gebelik olayını fazla geciktirmemeleri önerilir.
*Yumurtlama Problemleri: Kadının gebe kalmasında birincil şartlardan biri, kadının düzenli adet görüyor olmasıdır. Normal koşullarda her ay yumurtalıklardaki yumurtalardan bir tanesi gelişip büyüyerek çatlar ve yumurtlama (ovulasyon) meydana gelir. Düzensiz ve anormal yumurtlama, kısırlığı oluşturan nedenlerin %5 – %25’ini oluşturur.
*Endometriozis: Rahim içini döşeyen ve embriyonun tutunduğu endometrium adlı dokunun rahim dışında herhangi bir bölgeye yerleşmesi ile gerçekleşmesi beklenmektedir. Endometriozis sıklıkla pelvis bölgesinde yani karnın rahim ve yumurtalıkların bulunduğu kısmında görülür.
*Tüplere Ait Nedenler: Hamilelik oluşabilmesi için sperm hücresinin rahim ağzı ile rahim içini geçerek tüplerden yumurtaya ulaşması ve yumurtayı döllemesi gerekmektedir. Bu nedenle tüplerin açık olması şarttır. Tüplere ait nedenler, kadına ait problemlerin %35’’lik kısmını oluşturmaktadır. Bu problemin tespiti, ilaçlı rahim filmi (HSG) ile gerçekleştirilir. Bir bozukluk varsa tanı amaçlılaparoskopiönerilebilir. Tüpler kapalı, hasar görmüş ise, bir yapışıklık bulunursa, cerrahi müdahale ile bu sorun düzeltilebilir. Buna rağmen bir sonuç alınamadıysa, çifte tüp bebek önerilebilir.
*İnfertilitede Erkek Faktörü:Erkeğe bağlı kısırlıkta üroloji uzmanı tarafından incelenir. Semen analizi diye bilinen sperm testinde erkeğin 3-5 günlük cinsel perhizli olması yeterlidir. Semen analizi normal ise erkeğin fertil olduğu kabul edilir. Fakat semen analizinde değerlerde bir problem tespit edilirse, test en az 2 kez 3 hafta arayla tekrarlanmalı ve anormalliğin devamlı olup olmadığına bakılmalıdır. Semen analizi en önemli infertilite testidir.Problemin tespitinde sperm tahlili(spermiogram) ve kruger sonucu bize spermin sayısı, morfolojik görüntüsü (yapısı) ve hareketi hakkında bilgi verecektir. 
Semende Hiç Sperm Olmaması Durumu (Azoospermi): Azoospermi durumunda meni vardır ancak menide hiç canlı sperm yoktur. Bu durum ya testislerde sperm üretiminin olmaması ya da taşıyıcı kanalların doğuştan yokluğu veya tıkanıklığı ile gerçekleşebilmektedir. Bu gibi durumlarda tespit edilen sorun genelde ameliyat tedavisi ile düzeltilir. Tıkanıklık sebebi hormonal sebeplerden kaynaklanıyorsa sebebe yönelik ilaç tedavisi uygulanır. Ancak sebep sperm üretimindeki problemden kaynaklanıyorsa çare testis biyopsisi ile sperm aramaktadır. (MikroTESE)
*Varikosel: Varikosel, testisi çepeçevre saran toplardamarların genişlemesi ile oluşan bir damar anomalisidir.Varikosel, yumurtadan bacağa yayılan ağrı ve sıcak ortamda torbada belirginleşen kıvrımlı damar yapısı ile fark edilebileceği gibi sadece kısırlık muayenesinde yapılan tetkiklerde el muayenesiyle de teşhis edilebilir.
*Bilinmeyen İnfertilite: Bazı çiftlerde yapılan tüm tetkiklere rağmen hiçbir sorun bulunamamaktadır. Bu durum bilinmeyen infertilite olarak adlandırılır. Çocuk sahibi olamayan %10’’luk kısım bu sorunla karşı karşıyadır. Bu tip durumlarda çifte öncelikle aşılama tedavisi uygulanır. Aşılama tedavisi birkaç kere tekrarlandıktan sonra, çiftin onayı da alınarak tüp bebek tedavisine geçilir.
*Hormonal Nedenler: Beynin alt kısmında bulunan hipofiz bezi FSH ve LH hormonlarını salgılamaktadır. Bu durumda hormonların testislerden sperm üretmesi ve erkeklik hormonu olan testesteronun salgılanmasını uyarır. Bu değerlerde karşılaşılan bir sorun testislerde sperm üretim bozukluğuna işaret eder.
 
Yorumlar

Google+'da Paylaş