13 Şubat 2016 Cumartesi 22:13
Kıkırdaklı Balıklar Ve Muhteşem Özellikleri!
Balıklar omurgalılar şubesinin en basit yapılı canlılarıdır. Suda yaşayan bu hayvanlar ihtiyaçları olan oksijeni sudan solungaçları ile alırlar. Yüzgeçlere sahip olma tüm balıkların ortak özellikleridir. Hem etçil hem de otçul türleri bulunur. Balıklar öncelikle çenesiz ve çeneli balıklar olarak ikiye ayrılmakla birlikte çeneli balıklar da kıkırdaklı ve kemikli balıklar olmak üzere ikiye ayrılırlar.
Kıkırdaklı balıklarda adından da anlaşılacağı gibi kıkırdaktan oluşan bir iç iskelet bulunur. Kıkırdak sudan ağır olduğundan dolayı kıkırdaklı balıklar yüzmediklerinde su dibine çökerler. Kemikli balıkların su altına inip çıkmasını sağlayan hava keseleri de bunlarda bulunmaz. Bundan dolayı ancak aktif yüzerek su yüzeyine çıkabilirler.
Kıkırdaklı balıklarda pul bulunmakla birlikte kemikli balıklardan farklıdır. Pulları zımpara kağıdına benzer olup diğer balıklara göre daha büyüktürler. Kıkırdaklı balıklarda solungaç kapakları da bulunmaz. Bunların yerine beş veya yedi tane solungaç yarıkları vardır. Bu gruptaki balıkların büyük kısmı yırtıcı olmakla birlikte bazıları mikroskobik canlılarla beslenmektedir.
Köpekbalıkları ve vatozlar bu grupta olan hayvanlardır. Köpekbalıkları özel dişlere sahip yırtıcılardır. Dişlerinin üzeri bizimki gibi mine tabakası ile kaplıdır. Köpekbalıklarında diğer balıklardan farklı olarak iç döllenme görülür. Yavru balıklar anne canlının vücudunda gelişir ve doğarak dünyaya gelirl
 
Yorumlar

Google+'da Paylaş