27 Ocak 2016 Çarşamba 13:23
Keseli Hayvanlar Keselerini Nasıl Temizler?
Hayvanlar birçok ilginç özelliğe sahiptir. Bu özellikleri çoğu zaman bilim adamları için birer yol gösterici olmuştur. Bazılarının şekilleri mimari yapılara örnek oluştururken bazılarının da ürettiği kimyasallar çok farklı yerlerde kullanılabilecek temizlik maddelerinin üretimine kapı açmaktadır. 
Koalave kanguru keseli memeliler grubundadır. Bu hayvanların keselerinin temizliği bölge insanı tarafından bilinmektedir. Bu temizliğin canlılar tarafından üretilen bir protein tarafından sağlandığı bilinmektedir. 
Sydney’dekiMacquarie Üniversitesi’nden Elizabeth Deanebu hayvanların keselerinde taşıdıkları yavrularını mikrobik hastalıklardan nasıl koruyabildiklerini araştırmıştır.Deane normalde bu keselerin zararlı mikroplar barındırmaya uygun birer mekanolduğunu belirtiyor.Normal zamanlarda hayvanların keseleri kabuk görünümünde kahve renkli kuru bir maddeyle kaplıdır. Ancak yavrulama dönemi başladığında kesenin içi bambaşka bir görünüm alır.Kese tertemiz ve neredeyse saydam hale gelir. 
Koala’nın kesesinden alınan örneklerin incelenmesiyle burada üretilen bir proteinin mikroplara karşı birtakım etkinliklerinin olduğu anlaşılmıştır. Ancak henüz hangi proteinin böyle bir işlevi olduğu kesinlik kazanabilmiş değildir. Deane amacının bu proteini bulup günün birinde insanları da mikroplardan koruyabilecek ilaçlar geliştirmek olduğunu belirtiyor.
 
Son Güncelleme: 27.01.2016 13:36
Yorumlar

Google+'da Paylaş