25 Ekim 2016 Salı 14:43
Hangi Balığın Hangi Ayda Yenilmesi Daha Makbuldür
Ocak: Hamsi krallığına devam etmektedir. İyicene yağlanmış ve büyümüştür. Tekir fiyatına göre alınabilirken çinekop, kofana gibi balıkları daha bol bulabilirsiniz. Mezgit ise etli ve lezzetli bir dip balığı olarak Ocak ayında bolca tüketilebilir.
Şubat: Çinekop halen boldur. Mezgit de bu ay bollaşır ve irileşir. Kalkan balığı da artık tezgâhlardadır.
Mart: Çinekop azalmıştır. Hamsi devam eder. İstavrit çokça azalır. Mezgit ve tekir Mart ayının yenebilecek balıklarıdır. Bir de alınabiliyorsa kalkan en güzel bu ay olur. Deniz levreği bu ay bollaşır. 
Nisan: Kırlangıç, levrek, mercan bolca çıkar. Tekir ve tekirin büyüğü diye sayılan barbunya da önemli miktarda tutulur. Bu arada Nisan 15 itibariyle avlanma yasağı başladığı için özellikle Karadeniz ve Marmara balıkları artık sezona veda ederler.
Mayıs: Levrek lezzetini korur. Barbun aynı şekilde bulunabildiği yerde tüketilmelidir. Mercan, iskorpit balıkları da doyurucu özelliğine devam ederler.
Haziran – Temmuz – Ağustos: Bu dönem Akdeniz balıkları ön plandadır. Grida, akya, mercan gibi balıkları açık kalan az sayıda ki balıkçıda bulabilirsiniz. Bununla birlikte çipura ve levrek tercih edilebilir. Ayrıca somon iyi bir alternatiftir.
Eylül: Palamutvonozu, kestanepalamudu, çingenepalamudu türlerini tezgâhlarda görürüz. Eylül ayı içinde her ne kadar fiyatları yüksek olsa da lüfer bir diğer görebileceğimiz balık türüdür.
Ekim: Palamut artık iyice irileşmiş ve çokça yakalanır hale gelmiştir. Bir yandan lüfer bollaşmış ve ucuzlamıştır. Taze bir istavrit ile nefis lezzetler içinde ev halkını doyurabilirsiniz. Hamsi için biraz daha beklemek gerekir.
Kasım: Lüfer bolluğu biraz azalırken artık hamsi ufacık boyuna rağmen tezgâh payını arttırır. İstavrit yine yerini korurken uskumru için en güzel mevsimdir.  
Aralık: Uskumru, palamut azalarak devam ederken artık hamsi başköşededir. Ucuz, kolay ve çok çeşitli pişirme imkânı ile hamsiyi bolca tüketilebilir. Ayrıca tekir bu ay bollaşır. İstavrit ise fırsat buldukça günlük alınabilecek durumdadır.
 
Son Güncelleme: 25.10.2016 18:40
Yorumlar

Google+'da Paylaş