01 Aralık 2016 Perşembe 16:04
GSS Borç Sildirme Nasıl Yapılır?
 Genel sağlık sigortası vatandaşlar için düzenlenmiş olan Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sağlanan sağlık güvencesi olarak hizmet vermektedir .Vatandaşların bazı aksilikler den dolayı GSS borçları nedeniyle zor durumda kaldıklarında herkes tarafından biliniyor .GSS borçları için yeni düzenlemeler yapıldı.Borç sildirme başvuruları alınmaya başlandı .Gss borcu nasıl sildirilir diye merak ediyorsanız detayları haberimizden öğrenebilirsiniz.

Gss borcu olan vatandaşlara prim borçlarının geçerli nedenleri sunulduğu takdirde silinmesine olanak sağlanacak yeni yasa ile birlikte herkese zorunlu hale getirilen genel sağlık sigortasından faydalanma imkanları olacak. Ancak bunun için SGK nin belirlediği bazı şartların yerine getirmek zorundalar.

SGK nın sağladığı sağlık güvence sistemi prim ödemeleri için kullanılır. GSS kapsamında ki her vatandaşa aylık belirli prim ödenmesi zorunludur en düşük ödemeyi bile bütün vatandaşlar sağlık güvencesi altına alınmış olurlar prim ödemeleri ile borçlu duruma gelen vatandaşlar gerekli gerekçeler gösterildiği takdirde silinmesi olarak sağlanır. 18 yaşını geçmiş ve özel durumları olmayan her vatandaşa uygulanan prim ödemeleri ödenecek prim tutarı kişiye yapılacak olan gelir tespiti belirlenir .Hiçbir gelir yoksa alt taban primlerinin ödenmesi zorunludur. 18 yaşını dolduran ve Ebeveynler üzerinden kullandığı sağlık güvencesi sona Erenler tespit edilerek GSS kapsamına alınır .

GSS Borç Sildirme Nasıl Yapılır?

Genel Sağlık Sigortası borç sildirme işlemi, sadece bazı özel durumlarda gerçekleşebilmektedir. Bu durumlar ise, 18 yaşını geçmiş fakat öğrenci durumunda olan kişilere, 18 yaşını doldurmuş fakat hala öğrenci olan kişiler, ebeveynleri üzerinden sağlık güvencesi kullanma hakkına sahip oldukları için, GSS nedeni ile bu kişilere belirtilen borçlar silinebilmektedir. Borçların silinebilmesi için, kişinin öğrenci olduğuna dair bir belge ile SGK’na başvuru yapması gerekmektedir. Bulunduğu şehirdeki SGK şubesine, güncel öğrenci belgesi ile gittiği takdirde, GSS borç sildirme işlemini başlatabilir.

 

Son Güncelleme: 01.12.2016 16:06
Yorumlar

Google+'da Paylaş