27 Ocak 2016 Çarşamba 15:28
Canlılarda Oksijenli Solunum Nedir?Oksijenli Solunum Nasıl Gerçekleşir?
Canlılar büyümek, çoğalmak, hareket etmek, hücreye madde alış verişini sağlamak ve tamir işlemleri için enerjiye ihtiyaç duyarlar. Tüm bu faaliyetlerden dolayı canlılar enerji üretmek ve tüketmek zorundadır. Bundan dolayı da eneji üretimini sağlayan ekzotermik reaksiyonlar tüm canlıların ortak özelliğidir. Tüm canlılar ihtiyaçları olan bu enerjiyi organik besin maddelerinden sağlarlar.
Canlılar ihtiyaçları olan enerjiyi hücresel solunum ile üretirler. Besin monomerlerinin enerji üretmek amacı ile parçalanmasına hücresel solunum adı verilmektedir.Canlılarda üç çeşit hücresel solunum görülmektedir. Bunlar oksijenli solunum, oksijensiz solunum ve fermantasyondur.
Oksijenli solunum besin monomerlerinin oksijen yardımı ile inorganik maddelere kadar parçalanarak enerji üretilmesidir. Bu reaksiyonda genellikle glikoz ve oksijen kullanılırken sonuçta karbondioksit, su, 38 ATP ve ısı üretilmektedir. Bu solunum çeşidi bazı bakterilerde, bazı arkelerde, protistalarda, bazı mantarlarda, bitkilerde ve hayvanlarda görülmektedir. 
Oksijenli solunum glikoliz, krebs döngüsü ve elektron taşıma sistemi olmak üzere üç evrede gerçekleşir. Bakterilerde bu evrelerin hepsi sitoplazmada gerçekleşirken, ökaryotik hücrelerde glikoliz evresi sitoplazmada, krebs döngüsü ve ETS ise mitokondride gerçekleşir.
 
Yorumlar

Google+'da Paylaş