17 Kasım 2016 Perşembe 11:10
Balgam Yutmak Orucu Bozar mı?Nihat Hatipoğlu'ndan Cevap

Ramazan ayı içerisinde bulunduğumuz şu günlerde en çok merak edilen sorular arasında orucu bozan haller yer alıyor .En sık sorulardan biriside balgam yutmak orucu bozar mı ?Dışarıdan vücuda giren herhangi bir şeyin orucu bozduğunu hepimiz biliyoruz oruç tutarken sadece yiyip içmek değil söylediğimiz sözler ve davranışlarda büyük önem arz etmektedir .Peki isteğimiz dışında oluşan ve bazı insanlarda sıklıkla meydana gelen balgam yutmak orucu bozuyor mu işte detaylar sizler için haberimizde.

 Oruç tutarken son derece dikkatli davranmalıyız oruç tutarken orucu bozan şeylerden uzak durmak takva açısından çok büyük önem arz etmektedir .Vücuda dışarıdan giren herhangi bir şey orucun bozulmasına neden olur .Oruç deyince akla sadece yiyip içmek değil aynı zamanda davranışlar söylediğimiz sözler de gelmelidir .İslam'ın beş şartından birisi olan oruç sadece yılda bir ay yapılması gereken ve Müslümanların üzerine farz olan bir görevdir oruç tutarken bu ay içerisinde diğer aylara göre daha özenle yaşamak gıybetten kötü davranışlardan uzak durmak gerekir .Aynı zamanda Ramazan ayının Kuranı Kerim teravih sadakalarla süsleyerek orucumuzu Allah katında daha makbul seviyeye getirmek en güzel davranışlardan olacaktır.

Orucu bozan şeylerle ilgili akla takılan bir çok soru vardır. Bunlardan biri de balgam yutmanın orucu bozup bozmayacağıdır. Balgam yutmak orucu bozmaz diye bilinmektedir, çünkü balgam vücuda dışardan giren bir şey değil, vücudun kendisinin ürettiği bir şeydir. Ancak yine de yutmamaya özen göstermek gerekir. Orucu en güzel bir şekilde tamamlamak için dışarıdan ya da vücudun ürettiği herhangi bir maddeyi vücuda almamak en doğrusudur. Oruç tutmak son derece dikkatli olmayı gerektirir.

Yorumlar

Google+'da Paylaş