13 Şubat 2017 Pazartesi 17:13
14 Şubat Sevgililer Günü Kutlama Caizmidir? İslamda 14 Şubat'ın Yeri Nedir?

14 şubat sevgililer gününü kutlamak doğrumudur? Müslümanlar sevgililer gününü kutlayabilirmi? İslam dininin 14 şubat sevgililer günü hakkındaki görüşleri nelerdir? İslamda Sevgililer gününün yeri başlıklı sizin için derlediğimiz haberimiz

14 Şubat Sevgililer Günü Kutlama Caizmidir?

Tüm Dünyada kutlanan 14 Şubat Sevgililer gün Türkiye ve diğer müslüman topluluklar da da kutlanmaktadır. Bizim ülkemizde ve diğer ülkelerde her sene yılbaşı ve 14 Şubat sevgililer günü yaklaştığında bu özel günlerin islam dinindeki yeri sorgulanmakta ve İslam topluluğunun bu günleri kutlayıp kutlamadıkları caiz olup olmadıkları merak ediliyor. Bu sene 14 Şubat Sevgililer gününe 1 gün kala yine aynı sorular soruluyor.

İslam Dininde Yahudi ve Hristiyanlara benzemek onlar gibi davranmak küfürdür. Bu konu hakkında Peygamber efendimizin de bir çok hadisi bulunmaktadır. Günümüzün islam alimleri de konu hakkında yorumlarda bulunmuşlar ve Sevgililer günü, Yılbaşı kutlaması, Anneler günü, Babalar günü gibi özel günlerin kutlanmasını doğru bulmamışlardır. Bu günlerin kutlanmasının sakıncalı görünmesinin temel sebebi olarak ise Yahudi ve Hristiyan topluluklarına benzemek onlar gibi davranmak olduğu açıklanmıştır.

İslamda 14 Şubat Sevgililer Gününün Yeri Nedir?

Bu konu hakkında kafasında soru işaretleri bulunan kişiler konuyu araştırmakta ve kutlamanın sakıncalı olup olmadığını sorgulamaktadır. Bizim araştırmalarımız ve İslam dininin alimlerinin söylemlerine ve anlattıklarına göre Bu günleri kutlamak caiz değildi. Kişi annesine, Babasına veyahut sevgilisine hediye almak istiyorsa bunu tek bir gün ile sınırlandırmamalı ne zaman istiyor ise o zaman almalıdır.

Kişi alacağı bu hediyeleri tek bir gün ile sınırlandırır ise diğer topluluklara benzemiş oluyor ve bir nevi de küfre düşüyor. Bu durumda kalmamak için diğer topluluklara benzememek için bir müslüman başka günlerde hediyesini almalıdır.

14 Şubat Sevgililer Günü Sözleri Mesajları Nedir? 14 Şubat 2017

Son Güncelleme: 13.02.2017 23:30
Yorumlar

Google+'da Paylaş