14 Kasım 2016 Pazartesi 23:23
Telefon IMEI sorgulaması nasıl yapılır?Telefon imei neden önemli

Telefon IMEI sorgulaması nasıl yapılır?Telefon imei neden önemli cihazınızın IMEI numarasını merak ediyor musunuz?Telefon imei sorgulama  için farklı yöntemler bulunmaktadır .Telefon imei öğrenmek ve telefon imei kodu hakkında detaylar sizler için haberimize hazırlanmıştır.

 telefon imei kodu nasıl sorgulanır

 Telefonunuza ait 15 haneli IMEI numarasını öğrenmek için *#06# yazıp YES tuşuna basarak öğrenebilirsiniz. IMEI numarasını, cihazınızın pil yuvasında veya ürünün kutusu üzerinde görebilirsiniz.​

Milyonlarca para ödeyerek aldığımız akıllı telefonların çalınması yada kaybolması halinde kişisel Bilgilerinize elinizden kayboluyor .Ancak bu kaybolma ve Hırsızlık gibi durumlarda seri kodu yani IMEI numarası kullanılarak cihazı kilitleyebilir ,kişisel verilerin güvenliğini sağlayabilirsiniz .Telefonun IMEI numarasını bildiğiniz takdirde bu işlemi yapmak oldukça basit Peki email numarası nasıl sorgulanır?Telefonunuzun başına herhangi bir şey gelmeden IMEI numarasını kaydetmelisiniz Bu işlem 200 dakika sürerse bile ileride başımızın ağrımasının engelleyecektir sizleri sayfamızda IMEI numarasını bulmak için farklı yöntemleri derledik.

1.Telefon uygulamasından kod tuşlayarak bulma

En bilindik ve kolay yöntemlerin başında geliyor bu işlem. Uygulaması gayet basit. Öncelikle telefon uygulamanızı açıp, tuş takımına erişmelisiniz (tıpkı bir arama yapar gibi). Telefon tuş takımını açtıktan sonra “*#06#”(tırnak işaretleri içindeki- yıldız kare sıfır altı kare-) kodunu girdiğinizde cihazınızın ekranında IMEI numaranız gözükecek. Eğer gözükmezse “ara” tuşuna basın.

Soldaki resimde görünen koda bir # eklerseniz IMEI numarası otomatık olarak ekranda belirecek. Eğer belirmezse arama tuşuna basın. IMEI numaranızı bulmak bu kadar kolay!/ © AndroidPIT

İsterseniz *#06# 'yi kişilere ekleyebilir bi dahaki sefere bu kodu hatırlamak zorunda kalmazsınız. Çıkan IMEI kodunu unutmayacağınız ya da güvenli olan bir yere kaydedin.

2.Bataryadan okuma

Bataryadan IMEI okuma yöntemi maalesef HTC One, Nexus 4, Nexus 5 vs gibi arka kapağı çıkarılamayan cihazlarda uygulanamıyor. Fakat Samsung, LG ve HTC'nin ve Sony'nin kimi modellerinde bu işlemi yürütebilirsiniz.

Bunun için önce cihazınızı kapatın ve bataryasını çıkarın. Ya bataryanın üzerinde ya da batarya yuvasının zemininde telefonunuzun 15 basamaklı IMEI numarasını göreceksiniz.

Ya bataryanın üzerinde ya da batarya haznesinin tabanında 15 haneli IMEI numarasını bulabilirsiniz. / © wikiHow

3. Ayarlardan kontrol etme

Android cihazınızın IMEI numarasını ayarlardan da kolayca öğrenebilirsiniz. Bunun için;

Ayarlar>Telefon hakkında>Durum'u açtığınızda hem cihazınızın MAC adresini hem de IMEI adresini kolaylıkla görebilirsiniz.

Ayarlarda IMEI numarası ve MAC adresi aynı merkezden görüntülenebilir.  / © AndroidPIT

4. Google yönetici paneli vasıtasıyla

Bilgisayarınızın tarayıcısından Google Dashboard (Google Yönetici panelini) açtığınızda, farklı menüler arasında Android sekmesinin altında kaç adet cihazınız kayıtlıysa sayısını gösterecektir. Android yazısını tıkladığınızda kayıtlı telefonlarınızın (eğer takma isim versdiyseniz) isimleriyle yoksa model numaralarıyla, IMEI numaralarıyla birlikte gözükecektir.

Google Yönetici Paneli görünümü. / © AndroidPIT

5. Fastboot komutuyla bulma

Bu yöntem biraz karmaşık. Zira bu yöntemi takip edebilecek kişilerin bu bilgiyi çoktan bildiğini düşünüyorum! Yine de kısaca üstünden geçelim. Cihazınızı kapatın ve bilgisayara bağlayın. Daha sonra fastboot modunda başlatın. Bilgisayarınızdan getvar imei kodunu verdiğinizde cihazınızın IMEI numarasını görüntüleyebilirsiniz.

6. Samsung cihazları için Kies vasıtasıyla bulma

Öncelikle bu yöntemi pek önermediğimizi belirtelim. Samsung cihazınızı bağladığınız, Kies programının yüklü olduğu bilgisayarınızı açın. Oradan “çalıştır” komutunu açın ve açılan ekrana regedit yazarak enter tuşuna basın. Gelen uyarıyı onaylayın. Buradan HKEY_CURRENT_USER\Software\Samsung\Kies\DeviceDB\ dizinine gidin. Daha önce Kies'i kullanarak birden fazla cihaz bağladıysanız bu cihazların hepsi gözükecektir. Kod isimlerinden ya da model numaralarından takip ederek kontrol etmek istediğiniz cihazın girişini bulun. (HIDSWVEr ve ürün kodu değerlerini kullanabilirsiniz)

Ürününüzü bulduktan sonra IMEINUM ve DEVCONINFO anahtarlarını bulacaksınız. Bu anahtarlar cihazınızın IMEI kodunu da içerir.

7. Kayıp ya da çalıntı cihazların IMEI kodunu bulma

Cihazınızı çoktan çaldırdıysanız ya da kaybettiyseniz ve IMEI kodunu öğrenmek istiyorsanız umutsuzluğa kapılmayın. Çalıntı/kayıp cihazların IMEI numarasını bulma gayet basit olabilir! Örneğin cihazınızın kutusunu hala saklıyorsanız! Kullanım klavuzu vs belgeleri attıysanız da dert etmeyin. Cihazınızın kutusunun üzerinde bir barkod arayın. Eğer bulursanız IMEI numarasını bu etiket üzerinde göreceksiniz.

Yorumlar

Google+'da Paylaş