30 Ocak 2017 Pazartesi 22:37
Lumia 1020 DNA Testinde Olağan Üstü Başarı Sağladı
Ancak çok farklı çok güzel diye piyasaya sürülen bu telefonu çift çekirdekli Snapdragon S4 Plus işlemcisi bekleyen müşterilerini hayal kırıklığına uğrattı. Zira Lumia 1020 isimli Nokia’nın bu telefonunun da fotoğraflar oldukça yüksek kalitedeyken, yavaş performansıyla hayal kırıklığına uğratmıştı. Lumia 1020, Windows 10 Mobilea resmi bir güncelleme almasa da, bilimsel bir çalışmada kullanılacak olması telefonu farklı açıdan tekrar gündeme taşıdı.

İşte en popüler uygulamalar Windows Phone'u terk etmek için birbirleriyle yarışırken, herkesi şaşırtacak çok farklı bir haber, bilim dünyasından geldi ve habere göre, Windows Phone, DNA araştırmasında kullanıldı.

Moleküler tanı laboratuvarlarının, bu hizmetleri gerektiren hastalarla yakın mesafede olmaması sebebiyle, bir grup İsveçli araştırmacı Lumia 1020'yi DNA sıralaması için kullanmayı denedi ve iyi sonuçlar aldı. Uzmanlar bu iş için Bu iş için iki lazer diodu ve beyaz bir LED içeren dışsal bir lens modülün gerek olduğunu belirtseler de,  prototip akıllı cep temelli mikroskobun isabet oranı normal laboratuvar tipi mikroskopların performansını yakaladığını belirttiler. Yani özetle, prototip, örnek tümörlerin rastgele kısımlarını analiz ederken ve tanımlarken otomatik mikroskopların performansına yetiştiği belirtildi.

Gelişen teknoloji neticesinde doktorların ve teşhis uzmanlarının laboratuvarlarda cep telefonları belki kullanılmayacak ama mobil-temelli görüntüleme çözümlerinin, profesyonel ekipmanın eksikliğinde pratik bir alternatif olabileceği görülmüş oldu.

Son Güncelleme: 30.01.2017 22:44
Yorumlar

Google+'da Paylaş