08 Şubat 2016 Pazartesi 17:09
Facebook’a Devrim Yaratacak 3D Touch Uygulaması Geliyor!
Sosyal medya platformu Facebook, 3D Touch özelliğini sitesinde uygulamaya koyuyor. 3D touch özelliği, 3 farklı dokunma şiddetini algılayabilen sistemdir. 

Facebook, Apple’ın geliştirip iPhone 6S telefonunda uyguladığı 3D Touch teknolojisini platformunda kullanacağı bilgisi geldi. Üç farklı dokunma şiddetini algılayabilen teknoloji resim, video ve uygulamalar üzerinde kullanılıyor. Facebook platformu sitesinde bulunan resim, video ve benzer şeylerde kullanma kararı aldı. 
Aslında Instagram uygulaması3D Touchözelliğini bir süredir kullanılıyor. Uygulamada “Keşfet” sekmesindeki fotoğrafların üzerine farklı basıldığında farklı tepkiler veriyordu. Üzerine basma durumuna göre resimler büyüyor veya görünür oluyor. Başlangıçta bu özellik Android uygulamalarda kullanıldı, sonradan iOSişletim sistemi de kullandı. 
Şimdilerde Facebook, dokunmaya duyarlı “peekand pop” olarak adlandırdığı sistemi kullanacağı bilgileri geldi. Bilindiği gibi Facebook uygulaması içerisinde linkler, videolar, gruplar, profiller ve fotoğraflar var. Site bu saydıklarımıza “peekand pop” özelliğini kazandıracak. Örneğin bir fotoğrafa parmağımızı basılı tuttuğumuz sürece, fotoğraf büyük görünecek. Başka bir örnek verecek olursak, bir linke basılı tuttuğumuzda sayfanın genel görünümünü görebileceksiniz.
Facebook 3D Touch olarak adlandırdığımız bu özellik zamanla İOS ve Android işletim sistemine kademeli olarak gelmesi bekleniyor. 
 
Yorumlar

Google+'da Paylaş