15 Aralık 2016 Perşembe 19:12
Milli Seferberlik Nedir Cumhurbaşkanı Ne Demek İstedi Milli Seferberlikte Neler Yapılır
 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan düzenlemiş olduğu muhtarlar toplantısında kritik açıklamalar yaptı. Tayyip Erdoğan Türkiye'ye yönelik yapılan terör saldırıları için milli seferberlik ilan edildiğini ve bu konuda çalışmalara hız verileceğini aktardı. Bu durum Türkiye'nin her an savaşa hazır olacağı mânâsına geliyor. Bakanlar Kurulu'nun ardından en kısa sürede milli seferberliğin resmiyet kazanacağı görülüyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türkiye'ye yönelik yapılan terör saldırıları ardından milli seferberlik ilan etti. Darbe girişiminin ardından devam eden OHAL sonrasında Erdoğan'ın yaptığı milli seferberlik açıklamasında oldukça kararlı olduğu görüldü.Son olarak İstanbul Beşiktaş'ta meydana gelen terör saldırısının ardından 44 kişinin yaşamını kaybetmesi ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapmış olduğu muhtarlar buluşmasında çağrıda bulundu “Buradan tüm vatandaşlarıma sesleniyorum, Anayasamızın 104. maddesine göre Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin başı olarak, PKK’sıyla, DEAŞ’ıyla, FETÖ’süyle, DHKP-C’siyle ve tüm diğerleriyle, adı, söylemi, yöntemi ne olursa olsun, tüm terör örgütlerine karşı milli bir seferberlik ilan ediyorum” demişti.

Bakanlar Kurulu kararıyla

Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı sıfatıyla dile getirdiği seferberliğin ilan edilmesi için kanuna göre, ‘Savaş gerektirecek bir durumun baş göstermesi, ayaklanma olması ya da Cumhuriyete karşı kuvvetli ve eylemli bir kalkışmanın veya ülkenin ve milletin bölünmezliğini içten ve dıştan tehlikeye düşüren davranışların ortaya çıkması’ gerekiyor.

Son Güncelleme: 15.12.2016 21:30
Yorumlar

Google+'da Paylaş