30 Ekim 2016 Pazar 22:30
AKP Bizim Önerdiğimiz Üniter Başkanlık Sistemi

AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Şentop gündemlerinde erken seçimin olmadığını  belirtti.


TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili  Şentop ,Trakya Üniversitesinin Akademik Yılı Açılış törenine katıldı. Tören öncesi  MustafaŞentop gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. AK Partinin   idealinin tam Başkanlık Sistemi olduğunu ifade eden  Mustafa Şentop"Cumhurbaşkanımız 9 Mart 2003’de Siirt’te milletvekili seçiliyor. 14 Mart 2003’de Başbakan oluyor. Yaklaşık 1 ay sonra televizyon programında kendisine sorulduğunda ‘Hükümet olarak parlamenter sistem yerine yarı başkanlık veya başkanlık doğru bir sitemdir’ diyor. Bu yeni değil. Sayın Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı seçildikten sonra değil, o zaman parlamento seçiyordu Cumhurbaşkanını daha. O tarihte de bizim için ideal olan Başkanlık sistemi diyoruz. AK Parti için önemli olan bu. Bunun tabii ki meclisten geçmesi önemli. Referanduma sunulmasıdır. Detaylar çalışılacak" diye konuştu.


Türkiye’deki  Başkanlık Sisteminin  Amerika’daki sistemden farklı olacağını söyleyen Şentop,“Bizim önerdiğimiz şey Üniter Başkanlık Sistemi. Üniter yapısını koruyan bir sistem. İkincisi çift meclis sistemi vardı Amerika’da. Bizim önerimiz tek meclis. Onun dışında seçim sisteminde farklılık var Amerika’da. İki tur seçim sistemi oluyor" dedi.


 AK Parti İstanbul Milletvekili  MustafaŞentop,erken seçimin gündemde olmadığını  ifade etti ve Başkanlık Sisteminin tarihi ile ilgilide “mümkün olduğu kadar hızlı olmasını tercih ederiz” diye konuştu.
 

Son Güncelleme: 30.10.2016 23:15
Yorumlar

Google+'da Paylaş