08 Şubat 2016 Pazartesi 16:44
Zatüre Bulaşıcımıdır? Zatüre Neden Ortaya Çıkar!Grip Zatüreye Çevirirmi?
Zatürre soğuk havalarda nükseder ve kış hastalığı olarak bilinir. Zatürrenin kronik olması durumunda hastalık ağır seyredebilir. Gerekli önlemler alınsa bile hastalığın ağır seyreden kişilerde ölüme sebep olabiliyor.  
Zatürre rahatsızlığı olanlarda uzman eşliğinde mutlaka tedavi olunmalıdır. Uzmanlar hastalık hakkında önemli uyarılarda bulundu.Zatürre hastalığı ölümle sonuçlanan bir hastalıktır. Hastalıktan korunmak için aşı yapılabilir. Yapılan aşı hastalığa neden olan mikroplara karşı bağışıklık kazandırır. Aşının verdiği bağışıklık uzun yıllar sürebilir. Aşı bebek doğduktan iki ay sonra uygulanabiliyor. Aşıyı 5 ila 7 yıl arayla tekrarlamakta fayda vardır. 
Zatürre akciğer lobunun iltihaplanması şeklinde ortaya çıkar. Şeker gibi kronik bir rahatsızlık sahibi olan kişilerde hastalık daha ağır seyretmekte bazen ölümle sonuçlanabilmektedir. Zatürrede akciğerde hava kesecikleri iltihaplı sıvı ile doludur. Oksijen alışverişi yapamayan akciğer işlevini tam yapamaz. Bunun kanda oksijen düzeyi azalır. 
Zatürreye neden olan bu virüsler insandan insana bulaşabilir. Hastalık virüsleri öksürük, aksırık veya konuşmasırasında havaya yayılan damlacıklarısağlıklı insanların soluması yoluyla geçer. Özellikle kış aylarında kalabalık yerlerzatürrenin bulaşma olasılığının fazla olduğu yerlerdir. Zararlı alışkanlıklar da hastalığı tetikleyici etkisi bulunmaktadır. 
Aşının uygulaması önemli olan guruplar risk guruplarıdır. Bunlar kalp hastaları, alkol ve sigara kullananlar, şeker hastaları, 60 yaşın üzerindeki kişiler için uygulanmalıdır. Bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde, özellikle HIV virüsü etkisinde olanlar da mutlaka uygulanmalıdır. Bu kişilerin hastalığa yakalanması kolaydır. 
 
Yorumlar

Google+'da Paylaş