08 Kasım 2016 Salı 21:12
Yeni Doğan Çocuk Parası Hangi Şarlarda Veriliyor Kaç Çocuğa Kadar Para Veriliyor

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aileleri desteklemeye devam ediyor. Açıklamalar dikkate alınırsa doğum yapan anne ister çalışan isterse ev hanımı olsun devlet her çocuk için her anneye hediye olarak çocuk parası ödemesi yapmaktadır.

15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğum yapan her anneye doğum yardımı yapılmakta….

Fakat bur da belki de 15 Mayıs 2015 sınırının konulması ve  bu haberlerin sürekli gündem olmamasından dolayı çoğu vatandaşın aklında birtakım soru işreti bulunmaktadır. Örnek olacak şekilde  bu bilgilendirme de şu soruları cevabını arayacağız: Doğum yardımına kimler başvurabilir? Doğum yardımı almak için ne yapmalı, istenen belgeler var mı? Anne mi yoksa baba mı başvuru yapacak? Doğum yardımı yapmak için ne yapmalı?....

Doğum yardımı almak için 15 Mayıs 2015 ten sonra annenin doğum yapmış olması yeterlidir. Bu yardım doğumdan sonra sadece annelere verilmekte olup bunu anneler bir hediye olarak kabul etmelidirler.

Doğum yardımını çalışan memur bayan ya da çalışmayan tüm anneler alabilmektedir. Annenin doğum yardımını alabilmesi için öncelikle anne ya da bebeğinin sağ olması gerekmektedir. Ayrıca yalnızca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan anneler bu yardımdan faydalanabilirler.

15 Mayıs 2015’in doğum yardımı almada sınır tutulacağı uygulama da anne yardım alabilmek için bu tarihten sonra doğum yapmış olacak. Ancak ödemede 15 Mayıs 2015 tarihi öncesinde de doğum yapmışsa bu tarihten sonra doğan çocuğun kaçıncı çocuk olduğu dikkate alınacak.

15 Mayıs 2015 sonrası doğan;

- 1. çocuk için: 300 TL

- 2. çocuk için: 400 TL

 -3. ve sonrasında doğan çocuk için: 600 TL doğum yardımı ödenmektedir

Yalnız 15 Mayıs 2015 tarihinden önce doğan çocuklar için doğum yardımı yapılmamaktadır.

Doğum yardımı almak isteyen anneler Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğünün internet sitesinden Doğum yardımı dilekçesini doldurmaları gerekmektedir.

Dilekçeyi dolduran annelerinde başvurularını Aile ve Sosyal Politikalar il Müdürlükleri,Sosyal Hizmet merkezleri veya yurt dışında yaşayan vatandaşlar Büyükelçilikler ve Konsolosluklar aracılığıyla gerçekleştirebilirken başvurular şahsen veya kargo yada posta yoluyla da yapılabilecek.

Memur anneler de doğum yardımı başvurularını çalıştıkları kurum ve kuruluşlarda yapabilirler ayrıca konuyla ilgili daha detaylı bilgi almak isteyenler de 144 veya 183’ü arayarak daha detaylı bilgi alabilirler.

Son Güncelleme: 08.11.2016 22:28
Yorumlar

Google+'da Paylaş