22 Ocak 2017 Pazar 12:09
Stres ve Uykusuzluğa İyi Gelen Bitki Çayları Hangileri

Çağımız insanın bir çoğunun yaşadığı sorunlardan biri de stres ve uykusuzluk. Hayat koşulları nedeni ile  hepimiz stres dolu  zamanlar geçirebiliyoruz. Yaşadığı olay ve durumlar karşısında insanların stres yaşaması gayet doğal bir şey .Fakat kişinin uzun süre stres hali yaşaması psikolojisini olumsuz etkilediği gibi  vücuduna da önemli ölçüde  zarar verebilmekte. Bu nedenle elimizden geldiği kadar    bizi strese sokacak ortam ve durumlardan uzaklaşmaya   gayret göstermeliyiz ,stresi azaltacak yöntemler bulmalıyız. Bilindiği üzere pek çok  derde deva sunan doğamız  strese karşı da  doğal çözüm yoları sunmakta. Bazı bitkiler  stresi azaltmaya yardımcı olabilmekte .Stresle baş etmemizde bize destek olacak  bitkiler hakkında sizlere   kısaca bilgiler sunmaya çalışacağız .Bu bitkilerin  neler olduğunu öğrenmek istiyorsanız haberimizin devamını  takip edebilirsiniz.

Papatya çayı; Papatya bitkisinin   strese ,uykusuzluğa iyi geldiği bilinmekte. Papatya çayı  içeriğindekibileşenler ile insan vücudunun   merkezi sinir sistemine olumlu etki ederek kişinin rahatlamasına yardımcı olur. Uyku sorunu yaşayanlar papatya çayı  ile rahat bir uyku uyuyabilirler.

Kediotu çayı ;   kediotu çayının   sakinleştirici özelliği vardır. Bu bitki içerdiği  valepotriates adlı kimyasal bileşen ile  insan vücudunda stresi azaltıcı  etkiye sahiptir .Kediotu aynı zamanda ağrı kesici ve idrar   söktürücü özelliğe  sahip.

Çarkıfelek çayı; Çarkıfelek çayı da sakinleştirici ve yatıştırıcı özelliğe sahiptir .İçeriğindeki“flavonechrysin” adlı  bileşen  insan vücudunda rahatlatıcı ve sakinleştirici     etki göstermektedir. Bu bitkiyi uyku problemi yaşayanlar da  kullanabilirler.

Sibirya Gingsengi ; İçerdiği“triterpenoidsaponin”  bileşen ile  insan vücudunda  merkezi sinir sistemine etki ederek stresi azaltmaya   yardımcı olmaktadır. Fakat dikkat edilmesi gereken husus  bu bitkilerin  neden olabileceği  yan etkilerle  karşılaşmamak için  bir doktora  danışmak gerekmektedir. Bu bitkileri hamile ve emziren bayanlar kullanmamalılar.
 

Yorumlar

Google+'da Paylaş