01 Aralık 2016 Perşembe 17:41
Sigarayı bırakmayı kolaylaştıracak 10 yöntem!
Sizinde sigarayı bırakma zamanınız gelmedi mi? Sağlığımızı kötü yönde etkileyen sigarayı isterseniz çok kolay bırakabilirsiniz. Sigara dostunuz değil bir numaralı düşmanınızdır! Paranızla kendi sağlığınızı daha fazla bozmadan gelin bugün sigarayı bırakmayı deneyin!

Yaşam sürenizi uzatmak için sigarayı bırakın! Nikotin fiziksel ve psikolojik bağımlılık yapar ve bırakılması zor değildir, kendinizi sigaranın esiri olmaktan kurtarın! Sigara içme arzunuzu dizginleyin! 

Sigarayı bırakmak için düşük nikotinli sigara içmeye başlamanız yanlış bir tercihtir, öncekinden daha çok sigara içmeye başlarsınız. Ayrıca az nikotinli sigara üretimi firmanın ticari bir faaliyetidir. Firma düşük nikotinli sigarayı daha pahallı satmaktadır. 

Sigarayı bırakmayı kolaylaştıracak 10 yöntem

Bırakmak için bir gün seçin ve o güne sadık kalın. Daha önce sigarayı bırakmış olan kişilerle konuşun ve deneyimlerini paylaşın. Ailenizden, arkadaşlarınızdan ve iş yerinizden destek alın. Gerektiğinde doktorunuza danışarak ondan yardım alın.
Sağlık risklerinizi göz önünde bulundurun ve kanser başta olmak üzere olası hastalıkların ya da rahatsızlıkların bir listesini yapın. Bu listeyi her zaman görebileceğiniz bir yere asın.
Sigara içme ile ilgili alışkanlıklarınızı ve davranışlarınızı not edin. Her gün içmekten en çok hoşlandığınız üç sigara ve bunların nerede ve ne zaman içtiğinizi mutlaka yazın. O sigara içme zamanlarında başka uğraşlar edinin.
Düzenli egzersiz veya her gün 20-30 dakikalık hafif tempolu yürüyüşler yapın. Meditasyon veya yoga gibi dinlendirici yöntemlerden yararlanın.
Ev, araba ve iş yerinizdeki sigaraları ve aksesuarları uzaklaştırın. Küllük, çakmak ve kibritlerden kurtulun. "Yoksunluk belirtileri"nin sadece birkaç hafta süreceğini unutmayın. İradenize hakim olun.
Beslenmenize dikkat edin. Sigaradan gördüğünüz zarara eş miktarda zarar görebilmeniz için almanız gereken kilo miktarının yaklaşık 30-35 kilo civarında (!) olduğunu unutmayın. Sigara yerine glisemik indeksi yüksek çikolata, kekler, kurabiyeler, şekerlemeler ve hamur işleri gibi besinleri tüketmeyin.
Sinemaya, tiyatroya ve müzikallere gidin. Restoran, otel, uçak gibi yerlerde sigara içilmeyen bölümleri tercih edin.
Kahve içmek sigara içmenizi tetikliyorsa kahve yerine taze sıkılmış meyve suları, yeşil çay, bitki çayları ve en önemlisi de vücudunuzu toksinlerden arındırmak için temiz ve bol sudan yararlanın.
Sigara ve alkol ikilisini birlikte seviyorsanız, sigarayı bıraktığınız dönemde alkol almamaya çalışın.
İnat edin ve bu inadınızı ısrarla sürdürün, asla bırakmayın.

Pasif içiciliğe dikkat!

Hayatınızda hiç sigara içmemiş olsanız bile, yıllarca pasif sigara dumanına maruz kalmanızın da başta kanser olmak üzere pek çok rahatsızlığa yakalanmanıza neden olabileceğini bilmelisiniz. Sigara içildiğinde havaya iki tür duman yayılır: Birincisi doğrudan sigaradan karışan ve daha tehlikeli olan dumandır. İkincisi ise; sigara içen kişinin solunumla havaya verdiği dumandır. Bu her iki tip dumana maruz kalmanız, yüksek konsantrasyondaki pek çok tehlikeli maddeyi solumanıza neden olur.
Pasif içicilik özellikle bebekler ve çocuklar için daha tehlikelidir. Ebeveyn olarak sigara içmeniz çocuklarınızın; astım başta olmak üzere öksürük, soğuk algınlıkları, orta kulak enfeksiyonları, pnömoni ve bronşit gibi solunum yolu hastalıklarına daha kolay yakalanmalarına neden olacaktır. Ayrıca çocuğunuza kötü bir örnek olarak onun da yetişkinlik döneminde bir sigara tiryakisi olmasını sağlarsınız.

Sigara içiyorsanız;
• Nefesiniz kötü kokar
• Dişleriniz istediğiniz gibi beyazlamaz
• Diliniz doğru dürüst tat almaz
• Çocuğunuz sizi öperken yüzünü buruşturur
• Akciğer kanserine ve diğer bazı kanserlere eğiliminiz artar
• İnatçı öksürük, nefes darlığı, uyku problemleri ve çabuk yorulma görülür
• Cildinizde erken yaşlanma, erken kırışıklıklar ve kuruma ve pullanma başlar
• Amfizem, pnömoni, bronşit ve diğer solunum yolları enfeksiyonları ile akciğer rahatsızlıkları gelişebilir
İşte içtiğiniz sigaranın içindekiler:
• Boya sökücü etkili aseton
• Öldürücü zehirler olan siyanür ve arsenik
• Çakmak gazında bulunan bütan gazı
• Roket yakıtlarında bulunan metanol
• Akü yapımında kullanılan kadmiyum
• Toksik bir madde olan naftalin
• Kimya sanayinde ve temzilik maddelerinde kullanılan amonyak
• Eroinden daha güçlü bir bağımlılık yapıcı etkiye sahip olan nikotin.
• Böcek ilaçlamada kullanılan DDT
• Kanserojen maddeler (aromatik hidrokarbonlar, aromatik aminleri aldehitler ve nitroz aminler)
• Diğerleri: karbonil sülfid, benzen, toluen, karbondioksit, formaldehit, fenol, nitrojenoksit, formik asit...
Bunlar sigarada bulunan 4 binden fazla zehirli maddenin sadece birkaçıdır.

Bu Bir Reklamdır!
Tütünün yapraklarında bulunan tanen, zamk, nişasta, reçine ve alkaloitler sanayide, sülfat tuzları ise böcek öldürücü olarak kullanılarak insana fayda sağlar.

Her yıl 3,5-4 milyon insan ve her gün 10.000′nin üzerinde kişi sigara nedeniyle hayatını kaybetmektedir.
Yakın bir zaman içerisinde sigaranın AIDS, tüberküloz, trafik kazası ve cinayetlerin toplamından daha fazla insan öldüreceği düşünülmektedir.

Son 40 yılda, en ölümcül hastalıklardan biri olan akciğer kanserinde %250 oranında artış olmuş, sadece ABD’de her yıl 160 bin kişi akciğer kanserine yakalanmıştır. Türkiye’de ise her yıl 30-40 bin kişide bu kanser görülmektedir.
İnsan Hayatındaki Risk Faktörü: Sigara

Kanser Riski: Sigaranın solunum yolları üzerinde çok büyük zararları olduğu bilinmektedir. Nitekim sigara, üst solunum yollarında kanserojen etki yapar. Akciğer kanserinin %85′i; ağız, damak, gırtlak kanserlerinin %90’ı sigaraya bağlı olarak ortaya çıkar.

Kalp ve Kan Dolaşım Sisteminde Sorunlar: Kalp hastalıklarının %25′i sigaradan kaynaklanır. Genelde damarları büzme etkisinden dolayı kan dolaşım sisteminde problemler oluşur. Yüksek tansiyon, kalp durması, koroner arter hastalığı en sık rastlanan hastalıklardır. Ayrıca sigara, kalp krizi riskini de 20 kat arttırmaktadır.

Hamileliğe Olumsuz Etki: Kısırlık, hamilelerde erken doğum, eksik doğum ağırlığı, düşük riskinin artmasına neden olur.

Kronik bronşit’in %75′i sigaraya bağlı olarak ortaya çıkar.
Sigaradaki Ölümcül Zehirler Nelerdir?

Karbonmonoksit: Son derece zehirli bir gaz olan karbonmonoksit öldürücüdür. Kana karıştığı zaman, oksijenin yerini alır ve vücudun oksijen kaynağı kesilir. Ayrıca gece görüşünü azaltır. Nikotinle beraber alındığında ise ciddi kalp hastalıklarına neden olur.

Nikotin: Tütün bitkisinde bulunan ve doğal uyuşturucu olarak bilinen nikotin direkt olarak beyin ve kaslara etki eder. Kan basıncını artırır, kalbin daha çok çalışmasını sağlar, kan damarlarını gerginleştirir, vücut ısısını düşürür, ülserin gelişmesine neden olur, midedeki faydalı salgıları etkisiz hale getirir. (Wikipedia, Nikotin)

Katran: Kanser yapıcı bir madde olan katran, sigara içenlerin parmaklarını, dişlerini ve ciğerlerini boyayan, sarı-kahverengi, yapışkan ve zehirli maddedir. Katran, akciğer kanseri, anfizem ve kronik bronşite neden olur.

Hidrojen Siyanür, Amonyak, Formaldehid: Akciğerleri tem yen küçük tüylere zarar verirler. Ciğerlerin tem me mekanizması durunca, zehirler ciğerde ve solunum yollarında birikir, enfeksiyon ve hastalıklara neden olur.

Metaller: Sigarada yaklaşık 76 farklı metal bulunmuştur. Nikel, kadmiyum ve arsenik bunların bazılardır.

Radyoaktif Maddeler: Sigarada bulunan radyoaktif maddeler kanser yapıcı maddelerdir. En çok bulunan radyoaktif maddeler, polonyum-210 ve potasyum-40′tır. (Sigaranın Zararları ve Sigarada Bulunan Maddeler)
Sigarada Bulunan Zararlı Maddeler ve Kullanım Alanları 

Amonyak: Temizlik malzemelerinde bulunur.
Angelica root extract: Hayvanlarda kansere yol açar.
Aseton: Oje tem yicisi olarak kullanılır.
Arsenik: Fare zehirinde kullanılır.
Asetik Asit: Sirkede bulunur.
Benzen: Boya ve kauçuk maddelerin yapımında kullanılır.
Bütan: Hafif sıvılarda bulunan zehirli bir gaz.
Fenol: Dezenfektan olarak kullanılır.
Karbonmonoksit: Zehirli bir gazdır.
Kadmiyum: Pil yapımında kullanılır.
Siyanür: Öldürücü bir zehirdir.
DDT: Yasaklanmış bir böcek zehiridir.
Ethyl Furoate: Hayvanlarda öldürücüdür.
Kurşun: Yüksek miktarda alınırsa zehirlidir.
Formaldehid: Kadavraları korumak için kullanılır.
Methoprene: Böcek zehiri.
Megastigmatrienone: Greyfurtun yapısında bulunan kimyasal bir maddedir.
Metanol: Endüstriyel bir çözücüdür.
Maltitol: Diyabetik tatlandırıcıdır.
Naftalin: Güve ilacında bulunur.
Metil isocyanate: 1984’te, Hindistan’da yanlışlıkla yayıldığı için 2000 kişi ölmüştür.
Polonyum: Kanser yapıcı radyoaktif bir maddedir.

Toluene: Endüstriyel bir çözücüdür.
Sigarayı Bırakmakla Şu Riskler Yok Edilir: 

-  Nikotin ve karbonmonoksidin etkisi 12 – 24 saat gibi kısa bir zamanda kaybolur.
-  Bağışıklığı baskılayıcı etkisi 6 haftada ortadan kaybolur.
-  Sigarayı bıraktıktan 3 ay sonra sigaranın, solunum yollarını koruyan titrek tüyleri felç edici etkisi ortadan kalkar.
-  Sigarayı bırakmakla tat ve koku alma duyusu yeniden gelişir.
-  Sigara öksürüğü birçok insanda sigarayı bıraktıktan 3 ay sonra ortadan kalkar.
-  Sigarayı bırakmakla akciğer kanseri, diğer organ kanserleri, kalp hastalıkları, felç, kronik bronşit, amfizem gibi riskler azalır.
-  Kalp krizi riski, sigarayı bıraktıktan sonra 24 saat içerisinde %50 oranında azalmaktadır. Sigarayı bıraktıktan sonra kalp damar hastalığı riski hiç sigara içmeyenler düzeyine düşer.
-  Beyin kanaması riski veya damar tıkanıklığına bağlı olarak ayakların kesilme tehlikesi sigaranın bırakılmasından sonra %30 – 50 oranında geriler.

Son Güncelleme: 01.12.2016 18:40
Yorumlar

Google+'da Paylaş