21 Şubat 2016 Pazar 14:21
Penisilin Antiboyotiği Nasıl Kim Tarafından Bulundu!Özelliği Nedir?
Antibiyotik özellikle bakterilerin çoğalmasını engelleyen maddelere verilen ortak isimdir. Birçok bakteriyel hastalığın tedavisinde kullanılan antibiyotikler her yıl milyonlarca insanın hayatını kurtarmaktadır. Penisilin antibiyotiği bulunan en eski ve en geniş kapsamda etkili olan antibiyotiklerden biridir.  
Penisilin antibiyotiği 1928 yılında Alexander Fleming tarafından keşfedilmiştir. Alexander FlemingStaphylococus bakterileri üzerinde çalışma yapıyor ve onları farklı kültür ortamlarında çoğaltıyordu. Çalışmaları yapan Fleming kültür kaplarını yıkamadan tatile gidip bir ay sonra geri döndüğünde kültür kaplarında bazı mantarların çoğaldığını gördü. Aslında bu normal bir durumdu ancak normal olmayan bu mantarların etrafında bakterilerin bulunmayışı idi. Yani bazı mantarlar bakterilerin çoğalmasını önleyen kimyasallar üretiyordu. Maddeyi mantardan izole eden Fleming maddeye penisilin adını verdi. 
Çok kişi tarafından tesadüf olarak nitelendirilen bu buluş özellikle ikinci dünya savaşında on binlerce insanın hayatını kurtarmıştı ve halen de kurtarmaya devam etmektedir. Aslında olay tesadüf olmakla birlikte olayın değerlendirilmesi Alexander Fleming’in bilgi birikimi ve olaya bakış açısı sıradan bir olayın keşif olarak değer kazanmasına yol açmıştır.     
 
Yorumlar

Google+'da Paylaş