30 Kasım 2016 Çarşamba 16:02
Kuş Gribi Alarmı! İnsanda Kuş Gribi Tedavisi
Kuş gribi alarmı Avrupa'nın bir çok ülkesini ayağa kaldırdı. (H5N8) virüsü Fransa’da da yetkilileri alarma geçirdi. Fransa Tarım Bakanlığı ülkenin kuzeyinde kuş gribi virüsünün tespit edildiğini açıkladı. Dünya çapında yayılan kuş gribi virüsü, İran'da 500 binden fazla tavuğun itlaf edilmesine yol açtı. 4 çiftlikte rastlanan H5N8 virüsü nedeniyle 513 binin üzerinde tavuk itlaf edildi.

Yapılan haberlere göre Pas-de-Calais bölgesinde su kuşlarının avlanmasında yararlanılan 20 yaban ördeğinde ortaya çıkan virüs, daha sonra kümes hayvanlarına bulaştı. Bakanlık, "Bu gözardı edemeyeceğimiz bir risk. Bu yüzden de tüm çiftçiler virüsün yabani hayvanlardan çiftlik hayvanlarımıza geçmesini önlemek için gerekli önlemleri alıyor" açıklamasını yaptı. Rusya'dan Avrupa'ya yayılan kuş gribi, son birkaç ayda Hırvatistan, Almanya, Hollanda, Danimarka, Avusturya, İsviçre, Polonya, İsveç ve Macaristan'da görüldü.

İnsanda Kuş Gribi Tedavisi

Hastalığın erken döneminde etkili olan ve doktor kontrolünde kullanılan bazı ilaçlar, Kuş Gribi tedavisinde kullanılır. Bunun dışında, sağlık kuruluşlarında hastalığın belirtilerini hafifletici ve destekleyici diğer tedaviler de uygulanır. Hastalığın erken döneminde etki ettiği bildirilen bazı ilaçlar bulunmaktadır. Bu nedenle, şüpheli durumlarda belirtiler ortaya çıktıktan sonra en kısa zamanda bir sağlık kuruluşuna başvurulması son derece önemlidir.
Son Güncelleme: 30.11.2016 17:16
Yorumlar

Google+'da Paylaş