27 Şubat 2016 Cumartesi 16:55
Kloproplast Ne Demektir?Kloproplast Ne İşe Yarar?
Beslenme tüm canlıların ortak özelliklerindendir. Bazı canlılar ihtiyaçları olan besinleri kendileri üretirken bazıları ise dışarıdan almak zorundadırlar. Kendi besinlerini kendileri üreten canlılara ototrof canlılar adı verilirken besinlerini dışarıdan alan canlılara ise heterotrof canlı adı verilir. Ototrof canlılarda fotosentetik ototroflar ve kemosentetik ototroflar olmak üzere iki çeşittir. Fotosentetik ototroflar güneş ışığı yardımı ile inorganik maddelerden organik besinleri üretirler. Bu olaya fotosentez adı verilir.
Kloroplast ökaryotik canlılarda fotosentezin gerçekleştiği organeldir. Bu organel dışarıdan alınan karbondioksit ve suyu güneş ışığı yardımı ile birleştirerek besin ve oksijen üretir. Üretilen besin ve oksijenin bir kısmı fotosentez yapan canlı tarafından kullanılırken bir kısmı da dışarıya verilmektedir.
Kloroplast çift zarlı bir organeldir. İki zarı da düz olan kloroplastın içinde katlanmalar yaparak granumları oluşturan ayrıca tillakoid zar bulunur. Kloroplastın ayrıca kendine ait DNA, RNA ve ribozomları vardır. Bundan dolayı kendi kendine bölünerek çoğalabilmektedirler. Kloroplastın içinde yeşil renkli pigment olan klorofil bulunur. Bu pigment ışığı tutmakla görevlidir. Kloroplast en fazla bitkilerin yapraklarında bulunmakla birlikte genç gövdelerde ve meyvelerde de bulunmaktadır. 
 
Yorumlar

Google+'da Paylaş