26 Ekim 2016 Çarşamba 14:36
Kan Gruplarının Özellikleri ve Tarihsel Değerleri
A, B, AB ve 0 olarak dört gruba ayrılır. İlk kez Karl Landsteiner tarafından 1901 yılında yapılan araştırma sonucunda üç grup A, B ve C olarak belirlenen kan grupları 1902 yılında ise Karl Landsteiner'in öğrencileri DeCastello ve Sturli tarafından yapılan araştırma sonunda günümüzdeki kan grupları meydana gelmiştir.

Ayrıca yapılan araştırmalar sonucunda alyuvarlar üzerinde proteine rastlanmaktadır ve buna da RH denilmektedir. Kan grupları ile birlikte adlandırılırlar. Eğer kanda bu protein faktörü var ise RH (+) yoksa  RH (-) olarak adlandırılır. Örneğin kişi A grubu kana sahip ve de alyuvarlar üstünde protein varsa A RH (+) olarak kan grubu belirlenir. Eğer yoksa A RH(-) olarak adlandırılır.

Kan grupları ve özellikleri ise şöyledir; 
A GRUBU: Kanın serum kısmındaysa anti B antikoru bulunmaktadır. Bir insanın A grubu olabilmesi için ya annesinden veya babasından a genlerini (AA) almalıdır. Ya da A ötekinden 0 geni almalıdır (A0).
B GRUBU: Bu grubu taşıyan bir kişi alyuvarında B antijeninde A antikoru bulunmaktadır. Bu kişide ise anne be babadan B genleri (BB) ya da birinden B ötekinden 0 genleri almalıdır (B0).
AB GRUBU: Alyuvarlarında hem A hem de B antijeni bulunurken serumunda A ve B antikoru bulunmaz. “GENEL ALICI” adı verilmesinin nedeni de budur. AB in ortaya çıkışı tek olasılıktır. Bunun için ebeveynlerden birinden A ötekinden B genleri alınmalıdır. Bu özelliği nedeniyle 0 grubuyla benzerlik göstermektedir. AB deki çifte baskınlıklardan (kodominantlık) tan kaynaklanır.
0 GRUBU: Alyuvarlarında ne A ne de B antijenİ bulunmamaktadır. Buna karşın A ve B antikoru bulunmaktadır. Bu gruba “GENEL VERİCİ” adı verilmektedir. Bu grupta hem anneden hem de babadan 0 genleri almalıdır (00).Tüm bunların nedeni 0 geninin A ve B genine karşı çekinik olmasından ortaya çıkmaktadır.
RH(+) GRUBU: Bir kişinin RH(+) olabilmesi için iki olasılık vardır. Birincisi, anne, babanın her ikisinde de RH(+) genlerinin olması (RH(+),RH(+)) ya da ebeveynlerden birinde RH(+) ötekinde RH(-) geni gelmemelidir. RH(+) geni bir kişiye RH(+) kan grubu nakledebilir.
RH(-) GRUBU: Hem anneden hem de babadan RH(-) geni almalıdır(RH(-),RH(-)). RH(-) grubun bir kişiye ancak RH(-) birinden kan nakledebilinir. Çok gerekli bir durumda (RH(-),RH(+) ya kan verebilmektedir.
 
Yorumlar

Google+'da Paylaş