Kalp Sağlığını Korumak İçin Beslenme Yöntemleri
Değişen hava şartlarında kalp sağlığımızı korumak için beslenmemize dikkat etmemiz gerektiğini söyleyen Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Yavuz Beşoğul, kış aylarında beslenme konusunda önerilerde bulundu.
Günümüzde kalp hastalıkları tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en sık karşılaşılan ölüm nedenleri arasındadır. Havaların çok değişken olduğu şu günlerde kalp sağlığımız açısından beslenmemiz konusunda birçok önemli noktaya dikkat etmeliyiz. Soğuk havalarda yeterli enerjiyi alamayan vücudumuz, tüm damarlarımızı kasarak enerjisini korumaya ve vücudun ihtiyacını karşılamaya çalışır. Bu kasılan damarlar içinde kalbi besleyen koroner damarlar da vardır. Bu durum eğer kalp damarlarımızda tıkanıklık varsa kalp krizinin ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu yüzden kış aylarında da kalp krizi riski artmaktadır. Bu durumdan korunmak için özellikle sabahları kahvaltımızı tam ve enerji verecek şekilde yapmalıyız. 

Bir diğer önemli nokta tuz tüketimidir. Vücudumuzun günlük tuz ihtiyacı 2 gr kadardır. Proteinli gıdalara besin zincirimizde daha çok vermeliyiz. Bu gıdalar hem daha az kalori ihtiva ederler hem de vücudumuzda yapıtaşı olarak görev alırlar. Bu açıdan kırmızı et kadar kaliteli protein içeren kuru baklagiller (kuru fasulye, nohut, mercimek vs..) haftada 3-4 porsiyon olacak şekilde tüketilmelidir. Et ve ürünleri azaltılmalı, balık tavuk ve hindi gibi beyaz et tercih edilmeli ve pişirme sırasında yağ kullanılmamalı, ızgara olarak tercih edilmelidir.  Süt ve süt ürünleri yağsız veya az yağlı olarak tüketilmelidir.

Tam tahıl, tam buğday, tam çavdar ve kepekli ekmekler tercih edilmelidir. Bunlar barsak içerisinde su tutarak dışkı kıvamını yumuşatır ve kabızlığı engeller. Alkol kalorisi oldukça yüksek bir içecektir. Vücutta yağa çevrilerek depolanır. Kışın bizi ısıttığı düşünülse de sık tüketimi kalp yükünü arttırır. Toplumda doğru bilinen bir yanlış ise şarabın veya diğer alkollü içeceklerin damarları açtığıdır. Oysaki karaciğer yağlanmasını ve damarlarda en fazla kolesterol birikimini arttıran alkollü içeceklerdir. 

Sağlıklı ve uzun bir yaşam için beslenme çok önemli. Neler yenmeli ve nelerden uzak durulmalı konusunda birçok yayın organında birçok görüş bildirilmekte. Bu konuda bireysel olarak yapılacak en doğru davranış konusunda uzman hekim ve diyetisyenlerin kontrolü altında beslenme önerilerini uygulamaktır.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×