25 Ekim 2016 Salı 23:33
İdrar Yolu Enfeksiyonuna Evde Yapılacak Çareler
C vitamini idrarın asit seviyesini yükseltir ve bu da bakterilerin çoğalması ve enfeksiyonun yayılması için uygun olmayan bir ortam yaratır. Fazla miktarda C vitamini tüketimi ishale neden olabilir. Böyle bir durumda C vitamini alımını azaltmanız tavsiye edilir.

*Günlük olarak bol bol su içilmelidir. Su idrar miktarını artırmaya yardımcı olur böylece her idrara çıkışınızda bakterileri dışarı atarsınız.
*Enfeksiyon nedeniyle oluşan ağrıyı azaltmak için, bir sıcak su torbası ya da sıcak bir havlu veya bir bezle sarılmış bir şişeyi alt karın üzerine yerleştirebilirsiniz. Belirtilerin artmasına ve enfeksiyonun yayılmasına neden olabileceğinden cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır. Alkol, kafein ve gazlı içecek tüketiminden de kaçınılması gerekir. Bu tür içecekler mesaneyi irrite eder ve tedaviyi geciktirme eğilimindedir.

*Kızılcık suyu içmek yararlı olabilir. Kızılcık suyu idrarın asitliğini arttırmakta olan hipürik asit içerir. Bu da bakterilerin mesaneye yapışmasını ve kolonize olmasını önler. Bu nedenle bakterilerin çoğalma riski daha az olur ve böylece enfeksiyonun yayılması yavaşlar. Günlük tüketilen 2- 4 bardak kızılcık suyu, semptomların hafiflemesi için yardımcı olur.

*“Ayı üzümü” adı ile bilinen yapraklarını dökmeyen bir çalı bitkisi, asırlardan bu yana idrar yolu enfeksiyonunu tedavi etmek için kullanılmıştır. Yaprakları ile çay yapılabilmektedir. Ancak takviye olarak alındığında dozajı daha kesindir. Semptomlar yatıştıktan sonra bu bitkinin tüketimi durdurulmalıdır. Bunun nedeni uzun vadede meydana gelebilecek olan muhtemel yan etkileri olmasıdır. Bebek bekleyen annelerde uterus kasılmalarına neden olabileceğinden ayı üzümünün kullanılması tavsiye edilmez. Ayı üzümünü kullanmadan önce diğer önemli detaylar ya da önlemler için, bir doktor ya da bitki uzmanına danışmak akıllıca olacaktır.

*Aromaterapi idrar yolu enfeksiyonunu gidermek için kullanılabilecek başka bir doğal tedavi yöntemidir. Sandal ağacı, papatya, çam, çay ağacı ve bergamot kullanarak bir kompres veya bir masaj yağı hazırlayın. Günlük olarak bir veya iki kez mesane üzerine uygulayın. Aynı yağları banyo suyuna ilave etmek ayrıca aktif bir enfeksiyonu tedavi etmeye ve ileride oluşabilecek bir enfeksiyon olasılığını azaltmada yardımcı olur. Banyo suyuna bir miktar elma sirkesi ilave etmek de yardımcı olur.
 
Son Güncelleme: 25.10.2016 23:49
Yorumlar

Google+'da Paylaş