25 Ekim 2016 Salı 18:43
Hatmi Çiçeğinin Şifa Olduğu Rahatsıklar
İçeriğinde pektin, sakaroz, yağ, aspargan, galaktozve nişasta bulunmaktadır. Hatmi çiçeğinin kuru öksürüğünüzü kolayca giderebilecek şifalı etkisi şarkılara uzanmaktadır. Hatırlarsanız Barış Manço bir şarkısında nane, limon kabuğu ve hatmi çiçeği şarkısıyla hem gribal enfeksiyonlar hem de öksürük için melodik bir reçeteyi sunmuştu.

Sivilce, akne ve yaraların üzerine sürülen hatmi çiçeği lapası cilt sorunlarında etkilidir. Güneş yanıklarına iyi geldiği bilinmektedir ve iyi bir nemlendiricidir Saçlarınızın canlı ve parlak görünmesini sağlar. Öksürükten dolayı oluşan solunum yolu tahribatlarında boğazı rahatlatır.Söktürücü ve yumuşatıcı etkisiyle soğuk algınlığına, kuru öksürüğe çok iyi gelmektedir.Hatmi çiçeğinin idrar söktürücüdür. Mide bağırsaklardaki sıkışmış gazın atılmasını sağlar. Mide, barsak, ağız ve boğaz ülserlerinde faydalıdır.

Erkeklerde meniyi artırıcı özelliği vardır. Özellikle prostat, sinüzit, mide ve barsak iltihaplarında faydalıdır.Kökleri böbrek iltihaplarını ve vücutta oluşmuş başka türlü iltihaplarıgiderir. Adet dönemlerinde söktürücü olarak kullanılabilir. Rahim hastalıklarında koruyucu tedavi edici özelliği bulunmaktadır. Diş eti çekilmelerinde, diş iltihaplarına iyi gelmektedir. Kaynatılmış hatmi çiçeği suyu ile gargara yaptığınızda yaşadığınız ağrılarda azalma olduğunu ve rahatlama sağladığını görebilirsiniz.

Hatmi çiçeğinin bilinen bir zararı yoktur. Ama fazla kullanılmasında istenmeyen yan etkiler olabileceği düşünülmektedir. Günde en fazla 1-2 bardak hatmi çiçeği çayı içiniz. Söktürücü etkisi nedeniyle diğer bitki çaylarında olduğu gibi hatmi çiçeğinin de hamile bayanlarda özellikle ilk 8 haftada kullanılması sakıncalı olabilir. Bu yüzden günde en fazla 1-2 bardak hatmi çiçeği çayı içiniz.
 
Son Güncelleme: 25.10.2016 18:48
Yorumlar

Google+'da Paylaş