25 Ekim 2016 Salı 14:49
Hastalık Hastalığı Sınıfına Kimler Dahildir
Tıbbi adı “Hipokondriyazis” dir.Ciddi ruhsal sorunu olmayanlarda da görülür. Şizofreni, depresyon, paranoid gibi ciddi hastalıklarla beraberde görülebilir. Çocukluğunda ciddi bir hastalığa yakalanmış olanlarda, herhangi bir hastalıktan korkan ve bu hastalığa karşı aşırı duyarlı olanlarda, sevdiği bir kişiyi kaybedenlerde, ailesinden birinde hastalık hastalığı var olanlarda bu hastalığın görülme riski yüksektir.
Uzmanlar tarafından herhangi bir hastalığı olmadığı açıklansa dahi kendilerini kaygı duymaktan vazgeçiremezler. Hastalık hastalığına sahip bazı kişiler bu durumlarının mantıksız olduğu gerçeğini kabul etmeyebilirler.  Şikâyetlerinemazeret bulurlar. Çevresindekileri bu gerekçelere inanmaları için de ikna etmeye çalışırlar. Bu hastalığın belirtileri şunlardır:
*Sürekli tıbbi yayınları takip ederler, araştırırlar. 
*Sık sık doktor değiştirirler ve başka tedavi seçeneklerini dahi deneyebilirler. 
*Hastalıklarının psikolojik temelli olduğuna inanmadıkları için de psikolog veya psikiyatra gitme gereksinimi duymazlar. 
*Göğsünde oluşan bir kas ağrısını kalp krizi olarak algılayabilirler veya aşırı yorgunluğun verdiği baş dönmesinin ciddi beyin hastalıklarıyla ilişkili olduğuna inanırlar.
*Küçük bir sivilce veya yarada bile ciddi kaygı duyarlar. Vücudunda bir ağrı olup olmadığını sürekli kontrol ederler. 
*Bilmedikleri herhangi bir hastalığın belirtileri hakkında bilgi sahibi olduklarında zamanla bu belirtilerin kendilerinde de oluştuğu hissine kapılırlar. 
*Kendince bir belirti hissettiğinde hemen doktora giderler ve çoğu zamanda sağlıklı olduklarına ikna olmazlar. 
Hastalık hastalığı, hastanın psikiyatrik tedaviye direncinden dolayı zor tedavi edilir. Ancak uygun tedavi yöntemleri ile ilaç tedavisinin yanı sıra psikoterapinin de uygulanmasıyla başarı şansı artmaktadır. 
 
Yorumlar

Google+'da Paylaş