26 Ekim 2016 Çarşamba 00:13
Grip ve Nezlenin Farkı Ne Grip Aşısı Olmalı mı
Havaların soğuması ile birlikte üst solunum yolu enfeksiyonlarında artış gözlemlendi. genellikle soluk borusu seviyesinin üzerinde olan solunum yolu enfeksiyonlarına Üst solunum yolu enfeksiyonu denilmektedir.Dünya çapında en sık rastlanan enfeksiyonlardan birisidir.Beş yaş altındaki çocuklarda 8 -10 kere üst solunum yolu enfeksiyonu görülmektedir.

 Nezle soğuk algınlığı genellikle virüslerin neden olduğu enfeksiyonlardır ve 4 ila 10 gün içerisinde geçmektedir .Burun tıkanıklığı burun akıntısı öksürük ve boğaz ağrısı hastalığın ilerleyen dönemlerinde ortaya çıkmaktadır.Vücutta kırgınlık hissi ve ateş görülmektedir.Yetişkinlere baktığımızda sinüzit alt solunum yolu enfeksiyonları görülür.Genel muayenenin ardından alerji yönünden değerlendirilir en iyi tedavi ise istirahat ve bol sıvı alınmasıdır.

 Burun tıkanıklığı ve akıntıda yine aynı şekilde bol su alınmalı burun tuzlu su ihtiva eden pozisyonlarla yıkanmalıdır. Böylesi bir rahatsızlıkla karşılaşıldığında yüksek yastıkta yatılması fayda etmektedir.Kuru ortamlarda çevrenin buharla nemlendirilmesi işe yarayacaktır .Bol C vitamini alarak destek sağlanmalıdır baş ağrısı kırgınlık ve ateş görülebilir boğaz ağrısı için gargara ve sprey kullanılmalıdır.Grip baş, boğaz ağrısı, kas ağrısı ateş öksürük kusma ishal ile birkaç hafta devam eden bir enfeksiyon hastalığıdır .üç beş gün süren ateş akşamları daha çok etkili olur.Kuru olarak başlayan öksürük üç dört gün sonra balgama dönüşür gözde kızarıklık yaşarma ağrı eşlik eder .Tedavide ilk 48 saat içinde amantadine ve rimantadine denilen virüs tedavisinde etkili ilaçlar verilebilir. Bu ilaçlar hastalık süresini kısaltır ve normal günlük aktivitelere daha kısa sürede başlamayı sağlar. Ancak rutin kullanımları önerilmez. Bağışıklık sisteminde yetersizlik olan riskli hastalarda tercih edilmelidir.
 
Yorumlar

Google+'da Paylaş