Gözümüzü Güneş Işınlarından ve Çevresel Faktörlerden Korumalıyız
Gözümüz çevresel faktörlerden en fazla etkilenen organlarımızdandır. Fiziksel ve kimyasal faktörler gözümüzü etkileyerek telafisi mümkün olmayan sonuçlara yol açabilir. Asit ve bazlarla temas, travma, zararlı ışınlar bunlardan sadece bazılarıdır.

Özellikle yaz mevsiminde güneşten dünyamıza ulaşan zararlı ışın miktarında artış olmaktadır. Bu zararlı ışınlar deri hücrelerimize ve gözümüze zarar vermektedir. Bu ışınlardan korunmak için özellikle 11:00-16:00 saatleri arasında güneşe çıkmamalı ayrıca güneş gözlüğü kullanılmalıdır. Güneş gözlükleri zararlı ışınları süzerek göze ulaşmasını engeller ve gözümüzü korur.
 
Ancak kalitesiz güneş gözlükleri maalesef tam tersi etki yapmaktadır. Kalitesiz gözlükler öncelikle gözümüzün önünde gölge yaptıklarından dolayı göz bebeğimizin normalden fazla açılmasına neden olurlar. Ancak zararlı ışınları süzmediklerinden dolayı göze daha fazla ultraviyole ışın girmesine neden olurlar.

Bu tür gözlükler takılmadığında ise göz bebeği daralmakta ve göze giren ışık miktarı en azaindirilmektedir. Diğer bir değişle kalitesiz güneş gözlüğü kullanılacağına hiç kullanılmaması gözün korunması açısından daha faydalı olmaktadır.
 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×