05 Ocak 2017 Perşembe 10:51
Giderek Artan Kalp Krizinden Korunmanın Altın Kuralları
 Son yıllarda düzenli beslenme kriterlerinden iyice uzaklaşılması şeker, yağ ve tuz oranlarının hazır tüketim yiyeceklerinde bulunması ve perhizi bulunanların dahi bu yiyecekleri bazen zorunlu olarak tüketmeleri neticesinde, sağlıkla ilgili olumsuz vakalar yaşanmasına neden olabiliyor.

Özellikle insan vücudunda en hassas olan organın Kalp olması bu organın korunmaya daha dikkat edilmesi gerekiyor. Koroner Kalp rahatsızlığı kalple ilgili yaşanan rahatsızlıkların en başında geliyor.Koroner kalp hastalığı sorunu yaşayan her 100 kişiden 25'i herhangi bir belirti olmadan ani ölümle karşılaşıyor. Koroner kalp hastalıkları büyük ölçüde diğer kalp sorunlarına da zemin oluşturuyor. Damar yaşlanması sorunun temeli olarak görülüyor. Damarın yaşlanması büyük ölçüde doğumla başlayan bir süreç olarak görülüyor. İnsanın yaşı ilerledikçe damar sertliğinin de ilerlediği görülüyor. Kalp hastalıklarını önlemek için öncelikle damar sağlığına çok dikkat edilmelidir. 
Yapılan araştırmalara göre rakamlar ortalama her 3 erişkinden birinin ölüm sebebinin kalp hastalıkları olduğunu gösteriyor. Ancak bireysel olarak alınan kararlar ve önlemlerle kalp krizi riski azaltılabiliyor. Türkiye’deen yaygın ve tehlikeli hastalıkların başında yer alan kalp ve damar hastalığıyla ilgili Anadolu Sağlık Merkezi Kardiyoloji Uzmanı  Prof. Dr. NevrezKoylan bazı tedbirlerle kalbin korunabileceğini söyledi. 

Kardiyoloji Uzmanı  Prof. Dr. NevrezKoylan; Cinsiyet, yaş ve aileden gelen bazı özelliklerin değiştirilemeyeceğini ancak bu hususta ortaya çıkabilecek risk faktörlerinin azaltılabileceğini söyledi.

Kardiyoloji Uzmanı  Prof. Dr. NevrezKoylan’a göre işte bu tedbirlerden bazıları;

-Düzenli olarak spor yapmak.Ayrıca her akşam yarım saatlik yürüyüşler yapmak. Dans etmek, bahçeyle uğraşmak, alışveriş için markete yürüyerek gitmek, kısaca günlük hayatta hareketli olmak.

-- Sigara içmeyi bırakmak,

---Aşırı tuz tüketimi yüksek tansiyona neden olduğu için kaçınmak.

----Fazla şeker tüketiliyorsa bunu olabildiğince düşük miktarlara çekmek.

------Aşırı gıdadan kaçınmak ve tüketimine dikkat etmek.

Son Güncelleme: 05.01.2017 11:21
Yorumlar

Google+'da Paylaş