21 Aralık 2016 Çarşamba 21:15
Gapo Sendromu Nedir GAPO Hastalığı Ne Zaman Ortaya Çıkar Tedavisi Varmıdır-1
 Sizleri sayfamızda GAPO sendromu nedir belirtileri ve tedavi şekli ile ilgili bilgileri aktaracağız .A görülen bir rahatsızlık GAPO sendromu genetik faktörler nedeniyle ortaya çıkar.Doku sendromu le karşı karşıya kalan İnsanlar genellikle doğuştan itibaren ortaya çıkar ağır büyüme bozukluğu şeklinde ilerleyen bu hastalık kemiklerde dişetlerinde ve deride ortaya çıkmaktadır.GAPO hastalığı genlerle alakalı olmasından dolayı baş harfleri Bu yüzden kısaltılarak yazılmıştır.Hastalıkta en belirgin faktörlerde alın oluşumu kendini göstermektedir. Başın üst kısmının büyüyerek kafa bölgesini baskılaması deride ileri derecede incelme ve kırışıklıklar meydana gelmesi kemik yaşının çok hızlı seyretmesi şeklinde insan hayatını etkileyen bir rahatsızlıktır.

Belirtileri nelerdir

Hastalık öncelikle kemiklerde büyüme geriliği olarak ortaya çıkmaktadır.Bunun en belirgin özelliği boy kısalığıdır.Deride belirtileri olarak şakaklarda saç dökülmeler ortaya çıkar.Erkelerde ise bu durum daha hızlı seyreder.Saç dökülmeleri ilerledikçe kellik ile karşı karşıya kalınır.Diğer yandan diş etleri abartılı şekilde büyür ve dişleri baskılayarak kırılmasına neden olur.GAPO Sendromunda ilerleyen evrelerde görme bozuklukları meydana gelir.En belirgin olanı çevresel görme ve renk körlüğüdür.Zamanla renklerin hepsini birbirine karıştırırlar.Aslında hastalığın en belirgin özelliği başta meydana gelir be buradan başlar.BAşlarının tepe kısmı belirginleşir elmeacık kemikleri belirginleşir gözleri baskı altına alır.

GAPO Hastalığı Ne Zaman Ortaya Çıkar?

Genetik bir hastalık olduğundan dolayı çocuk anne rahmine düştüğü andan itibaren ortaya çıkar.Ancak teşhisi büyümekle koy olduğundan dolayı genellikle sendromu yaşayan insanlar bir yaşından önce teşhis edilir.

Sendrom Neden Kaynaklanır?

Anne babada genlerle var olan bir hastalık olup kromozomlar ile çocuğa aktarılan bir hastalıktır. Eğer anne-baba da kromozomların özel bir bölümü silinmişse ve bu silinen bölgeler karşılıklı bir araya gelmişse bu sendrom ortaya çıkmaktadır.

tedavisi nasıl yapılır

Bu hastalığın tedavisi bulunmamaktadır ancak hastalığın yan etkilerini kaldırmak için gelişmiş çalışmalar yapılabilir.

Son Güncelleme: 24.11.2016 00:14
Yorumlar

Google+'da Paylaş