12 Aralık 2016 Pazartesi 16:46
Diyabet hastaları bal tüketebilir mi? Balın mucizevi faydaları
Balın mucizevi faydaları arasında besleyici değeri ve güçlü bir antioksidan özelliği olduğu belirtiliyor. Kan şekerini düzenliyor ve diyabetin karaciğer üzerine olan zararlı etkilerini önlüyor.
Balın basit bir su şeker karışımı olmadığını söyleyen İç hastalıkları ve Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Atilla Bektaş, sözlerine şu şekilde devam ediyor. ‘Bal besleyici değerinin yanı sıra güçlü bir antioksidan özelliğe de sahiptir. Yeni araştırmalar her geçen gün, balın yeni faydalarını ortaya koymaktadır. Journal of Biological Sciences Dergisinde yer alan yayında; balın diyabetli hastalar için şeker ya da diğer tatlandırıcılara göre daha kolay tolere edilebilir olduğu ve kan şekerini düzenlediği ve diyabetin karaciğer üzerine olan zararlı etkilerini önlediği belirtildi. 

BALIN MUCİZEVİ FAYDALARI

Journal Diabetes Metab. Disord. Dergisinin 2014 Ocak sayısında yer alan diyabet tedavisinde kullanılan ilaçlara bal eklendiğinde, umut verici sonuçlar elde edildiğini ancak bunun başka çalışmalarla desteklenmesi gerektiği kaydedildi. Birçok insan ve hayvan üzerinde yapılan çalışma balın; şeker hastalığının kalp-damar sağlığı ve kandaki lipid düzeylerinde yol açtığı bozukluğu düzelttiği, ayrıca birçok kan değerinde de normalleşme sağladığı gösterildi'' dedi.

SAHTE BALLARA DİKKAT! 

Dr. Bektaş, ölçülü bal tüketimine ve sahte ballara dikkat etmemiz gerektiği konusuna deyindi "ABD’de marketlerde satılan balın yüzde 76’sı polen içermediği için Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından bal olarak tanımlanmamaktadır. Dünya bal üretiminde ikinci sırada yer alan ülkemizde balda sahtecilik ne yazık ki yaygın olarak yapılmakta olup, bu konuda yapılan denetlemelere rağmen piyasada kaçak olarak satılan sahte ballara rastlanmaktadır.Diyabetli hastaların sahte ballara dikkat edip, günlük diyetine aşırıya kaçmadan, doktor kontrolünde balı ilave etmeleri doğru bir yaklaşım olacaktır" açıklamasında bulundu.

Son Güncelleme: 12.12.2016 16:46
Yorumlar

Google+'da Paylaş