25 Ekim 2016 Salı 18:49
Çok Eşlilik HPT Virüsü Tehlikesi Altında
Genital bölgede kondilom denen siğillerin oluşmasına sebep olan virüstür. HPV’ninserviks kanserine neden olur. HPV virüsünün başka tehlikeleri de vardır. HPV’nin, yemek borusu kanserinin riskini artırdığı gözlenmiştir.

Oral seks, birçok kansere yol açan HPV virüsü kapmanıza neden olabilir. HPV kaptığınızda baş ve boyun kanserlerine yakalanma riskiniz artıyor. Sadece cinsel beraberlik ile bulaşan bu virüs, tek eşli kişilerde az görülmekle birlikte devamlı eş değiştiren kişiler risk altındadır. Kondom kullanarak önlem alınabilir. Fakat kondom kullanmak yeterli değildir. Kişilerin 6 ay arayla doktor kontrolüne gitmeleri ve teşhis konduğu takdirde tedavi olmaları gerekiyor. 


Yeni araştırmalar HPV virüsünün OSCC’ye neden olduğunu göstermektedir.OSCC kanseri, mideyi boğaza bağlayan yemek borusunu etkileyen bir hastalıktır.OSCC’nindiyet, alkol,sigara gibi sebepleri vardır. HPV aşısı serviks kanserine karşı koruma sağlayabiliyor. HPV’nin yüzlerce çeşidi vardır. HPV aşısı OSCC dahil olmak üzere diğer HPV ile ilişkili kanserlerin görülme riskini azaltmaktadır.
 
Son Güncelleme: 25.10.2016 22:12
Yorumlar

Google+'da Paylaş