07 Aralık 2016 Çarşamba 15:37
Anne Sütünün Bebek Üzerindeki Etkisi
 Anne Sütünün Bebek Üzerindeki Önemi

Bir anne için en değerli şey elbette ki bebeğinin sağlıklı olmasıdır.Anne karnına düştüğü ilk andan itibaren onun için yaşadığınız evladınız sizin için vazgeçilmezdir.Onun mutlu olması sağlıklı yaşayabilmesi için her şeyin en konforlu olanını tercih edersiniz.Bebeğiniz için beslenmede en güvenilir olanı ise elbette ki anne sütüdür.Peki anne sütü neden bu kadar gerekli ?Gelin hep birlikte bu sorunun cevabını arayalım.

Anne sütü bildiğiniz gibi bebek için en önemli besin kaynağıdır.Hijyenik ve besin değerleri açısından zengin olması nedeni ile Allah tarafından daha çocuk doğar doğmaz anneye verilen bu mucize hastalıklardan koruduğu gibi mikrop barındırmaması bozulmaması yönünden de önem arzetmektedir.

Her ne kadar bebeğin her dönemi için gerekli olsa da ilk bir haftada gelen kolostrum isimli süt adeta aşı görevi görmektedir.Bu özel zamandaki süt enfeksiyonlardan koruduğu gibi besleyiciliği ilede üstün kalitede olmaktadır.Bu nedenle çocuk doymuyor diye ilave mama yerine bu kaliteli sütü alması muhakkak sağlanmalıdır.

Anne sütü alan bebeklerde allerji,enfeksiyon,ishal,solunum hastalıkları kanser gibi hastalılar daha az görülmektedir.Mucize bununlada bitmiyor tabiki aynı zamanda anne açısından da büyük önem arzediyor.Emziren annelerde meme kanseri,yumurtalık kanseri kansızlık ve menapoz döneminin kabusu olan osteoporoz görülme oranı azalıyor.

Anne sütünün kimi zaman yetersiz olduğu durumlarda gıda takviyeleri ile bu durumu kolaylaştırabilirsiniz.Sütün az olmasını etkileyen faktörleri de ortadan kaldırmak gerekli elbette.Yorgun,streslive çocuğu emzirme hissi olmayan birinin sütü az olacağını unutmmak gerekir. Bol sıvı almak ,yeterli ve dengeli beslenmek sütü artıracağı gibi çok kalorili gıdalar ve şekerli yiyecek içecekler bu konuda katkı sağlamamaktadır.Tüketeceğiniz sebze meyvelersalatalar çok ve kaliteli süt üretiminde etkili olacaktır.

Bir diğer konuda bebeğin doymadığını sanarak biberon ile mama desteğine geçilmesidir.Bu durumda bebek anne sütünü daha az alacak ve beyine daha az süt üret emri giderek sütün azalmasına neden olacaktır.Bebek ne kadar çok emerse süt o kadar çok üretilecektir.Yaşam boyu sağlıklı olmasını istiyorsanız sizde anne sütünden vazgeçmeyin.Unutmayın emzirmenin birinci kuralı istemek ve bebeğinizi sevmekten geçer.

Son Güncelleme: 07.12.2016 15:39
Yorumlar

Google+'da Paylaş