05 Ocak 2017 Perşembe 10:23
Aman Dikkat!Türkiye Gene Kuş Gribi Tehditi Altında
 Türkiye sınırında yabani bir kuşta kuş gribi tespit edildi. Korkutan haber Yunanistan’dan geldi. Sınırda bir kuğuda yüksek derecede  bulaşıcı H5N8   kuş gribi  virüsü tespit edildi. Virüsün insanlara bulaştığı   henüz tespit edilmedi.
Yunanistan’ın Türkiye sınırına yakın bir yerde yabani bir kuşta kuş gribi tespit edildiği öğrenildi.

Kuğuda kuş gribi tespit edildi

Konu ile ilgili Dünya Hayvan Sağlığı Kurumu (OIE) tarafından  bir açıklama yapıldı. Açıklamada  Yunanistan’da yabani bir kuğuda H5N8   kuş gribi virüsü tespit edildiği  belirtildi.
Dünya Hayvan Sağlığı Kurumunun  internet sitesinden  paylaşılan bilgiye göre  virüs Türkiye sınırları yakınında  bulunan Meriç nehri  deltasında bir  kuğuda görüldü.Kuğuda tespit edilen virüsün insanlara bulaştığı tespit edilemedi.H5N8 kuş gribi gıdalardan bulaşmıyor  .Diğer taraftan Çin’de iki kişi H7N9 kuş gribi nedeni ile yaşamını yitirdi.

Kuş gribi nedir?

Kuş gribi virüs kaynaklı bir hayvan hastalığıdır .Ölümcül bir hastalıktır. Virüsün H5N1   türevi insanlarda ölümlere neden olabilmektedir.

Kuş gribi belirtileri, ateş ,öksürük, boğaz ağrısı  kas ağrıları ,akciğerde ağrı. Bu belirtiler görülen kişilerde  zatürre ,solunum sıkıntısı ve ölüme kadar giden tablolar gözlemlenebilir. Bu hastalığın belirtileri hastalıkla temastan 2-3 saat ile 3-4 gün içinde  ortaya çıkar. Fakat 7-10 günlük kontrol  daha doğru olmaktadır. Kuş gribi  vakalarında hücrelere yeterli oksijen gitmez ve vücut morarır.Endonezyalılar   kuş gribine bu nedenle “mavi ölüm “demektedirler.

Son Güncelleme: 05.01.2017 10:26
Yorumlar

Google+'da Paylaş