14 Kasım 2016 Pazartesi 21:34
Zekat Kimlere Verilir Kimler Verir? 2016 Zekat Miktarı

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte zekat verecek olan vatandaşların aklında soru işaretleri belirmeye başladı .Zekat nasıl verilir ?Zekat kimlere verilir? zekat verirken hesaplar nasıl yapılır ?2016 zekat hesaplama nasıl yapılır hangi zamanında verilirse daha makbuldür? Ramazan ayında zekat vermek uygun mudur ?Zekat hakkında merak edilen detayları sizler için sayfamıza hazırladık.

 Zekat ülkemizde genellikle Ramazan ayının son günlerinde verilmektedir. İslam'ın beş şartından birisi olan Zekat kimlere verilir zekat su miktarı nasıl hesaplanır gibi merak edilen detaylar sizler için sayfamızda yer almaktadır.

 Zekat çoğaltma ,arıtma, bereket artma, manasına gelmektedir.Geliri yüksek olan Müslümanların mallarını dan ihtiyaç sahiplerine Hakkı olanı vermesine zekat denir.

İslamiyet'e göre zekat veren kimseye cimrilikten günahlardan kirden arındırır Mala bereket katar.Kelime manası ve dini manası da birbirine uygundur .Zekatın kimlere verileceğini konusunda Kuranı Kerim'de şu ayeti ile açıklama yapılmıştır "Sadakalar, Allah'tan bir yükümlülük olarak, yoksullara, düşkünlere, bu konuda çalışan görevlilere, kölelerin özgürlüğü için, borçlulara, Allah yoluna ve yolda kalmışlara verilmeli. Allah Bilendir, Bilgedir" Zekat'a tabi olan mallar için zekat nasıl hesaplanır? Zekât verme oranları üzerinden zekât verilecek olan malın cinsine türüne göre değişiklik göstermektedir.

ZEKAT HESAPLAMA

 Zekat, Ramazan ayının girmesiyle önem kazanmaya başlar. Yılın her hangi bir ayında da verilebilen zekat, genellikle ramazan ayını sonlarına doğru verilmeye başlanmaktadır. Zekâtın belli bir zamanı yoktur.  Sadece zekât verilecek kişinin ihtiyacına yarayacak zamanda verilmesi makbuldür. Zekât, Allah'ın, belirli yerlere sarfedilmek üzere dince zengin sayılan kişilerin mallarından belli bir payın alınmasını ifade eder. Zekat verme miktarının hesaplanması, zekat verilecek malın cinsine ve türüne göre değişiklik göstermektedir. Buna göre, Altın, gümüş, para ve ticaret malları ile koyun ve keçiden 1/40 oranında, İnek, manda ve benzeri büyükbaş hayvanlardan 1/30 oranında, Deve de 5 deve için 1 koyun, Tarım ürünlerinden 1/10 oranında, eğer ürünler yetiştirilirken para harcayarak sulama yapılması durumunda bu oran 1/20 oranında olarak alınır, Kira geliri getiren ev, dükkân, fabrika, motorlu araçlar, makine gibi malların net gelirlerinden 1/10 veya brüt gelirden 1/20 oranında zekat verilir.

Yorumlar

Google+'da Paylaş