27 Kasım 2016 Pazar 19:50
Yeni çipli kimlik kartları ne zaman verilecek belli oldu
Türkiye’de yeni bir sistem daha hayata geçiyor. Eski kimlik kartlarının yerini modern ve yeni çipli kimlik kartları alacak. Çipli kimlik kartları için pilot bölge olarak belirlenen 10 şehirde başvurular alınmaya başlandı.

Hangi şehirler pilot bölge olarak seçildi?

Trabzon, Rize, Artvin, Erzurum ve Erzincan şehirlerinde ekim ayından itibaren yeni çipli kimlik kartlar için başvuruların alınmaya başlandığı biliniyor. Adıyaman, Aksaray, Burdur, Uşak ve Yalova şehirleri için ise bu ay neticesinde dağıtıma başlanması bekleniyor.

Çipli kimlik kartları vatandaşın hayatını kolaylaştıracak. Çipli kimlik ile birlikte farklı bir belge gerektirmeden vatandaşlar kimlik doğrulaması yapabilecekler ve tek kart tek şifre sistemi hayata geçmiş olacak.

E-Devlet kapsamında sunulan hizmetlere de erişimin mümkün olacağı yeni kimlik kartları modern dünyada vatandaşa hızlı ve pratik çözümler sağlayacak.

Yeni kimlik kartları aynı zamanda vize muafiyeti bulunan tüm ülkelere gidişte pasaport yerine seyahat belgesi olarak da kullanılabilecek.

Tüm Türkiye bu sisteme ne zaman geçecek?

Yeni sistemin pilot bölgelerde denenmesinin ardından yeni yıl ile birlikte 3 yıl içerisinde tüm Türkiye’nin bu sisteme geçmiş olması bekleniyor. Yeni sistem ile 3 yıl içerisinde ülkemizde her vatandaş çipli kimlik kartlarına sahip olacak.


Son Güncelleme: 27.11.2016 19:50
Yorumlar

Google+'da Paylaş