02 Ocak 2017 Pazartesi 15:37
Yeni çipli kimlik kartı başvuruları nasıl yapılır randevusu nasıl alınır?
Yeni Çipli kimlik kartları geliyor. Uzun zamandır beklenen çipli kimlik kartları yakın zamanda cüzdanlarımıza girecek. 2017 Ocak ayından itibaren dağıtılmaya başlanacak yeni kimlik kartları hastane, eczane  ve yapılacak entegrasyonlardan sonra ise bankalarda geçerli olmaya başlayacak! Yeni çipli kimlik kartlarının ücreti belli oldu. 

Çipli Akıllı kimlik ücreti ne kadar olacak? Dijital Türkiye Geliyor!

Yeni kimlik kartları için başvurular 1 Ocak 2017'de, yeni çipli kimlik kartlarının bedeli belli oldu. Başvuruların Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nün resmi internet sitesinden ya da ALO 199 hattından yapılacağı belirtildi. 

Yeni Kimlik Kartları Başvurusu Nereye ve Nasıl Yapılacak?

Yeni çipli kimlik kartları, 1 Ocak 2017'den itibaren, Türkiye genelinde Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nün resmi internet sitesinden ya da ALO 199 Çağrı Merkezi'nden randevu almak kaydı ile yapılacak, randevu almadanda Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nün il ve içelerde yer alan müdürlüklerine bizzat biyometrik fotoğraf ile başvururak da yapılabilecektir. Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız ise yeni kimlik kartları için dış temsilciliklere başvuracaklardır.

Çipli yeni kimlik kartları için başvurularda yanınızda mutlaka biyometrik olarak çekilmiş fotoğraf, nüfus cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, askeri kimlik kartı ya da kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı bir belgenin bulunması gerekmektedir. Pembe ve mavi nüfus cüzdanları tarihe karışıyor.. K
іmlіk kartları için vatandaş doğum ve değiştirme işlemlerinde 15 lira ödeyecek. Vatandaş eğer kimlik kartını kaybederse yeniden çıkarmak için 30 TL ödemek zorunda..

Yeni Kimlik Kartları Nasıl Teslim Edilecek?

Yeni düzenlenecek olan Çipli Akıllı yeni kimlik kartları başvuru esnasında verilen adrese PTT kargo tarfından telim edilecek. Başvuru sırasında kapalı zarf içerisinde verilecek olan PİN (Şifre) kimlik kargodan elimize ulaştıktan sonra Nüfus Müdürlüklerinde bulunan cihazlardan değiştirilecek.

OCak 2017'de başlıyor!

Yeni kimlk kartları için 10 pilot il belirlenmişti. Kartların düzünlenme işlemlerinde sona gelindi. Kartların değiştirilmesi esnasında vatandaşlardan elektronik izmada alınacak. e-іmza іle vatandaşlar іnternetten işlemlerini kolaylıkla halledebilecek. Yeni kimlik kartları ile kimlik doğrualama işlemleride hızlı bir şekilde yapılacak. Vatandaşlar bu sistemle tek kart tek şifre ile tanışacak.

Sınav Sorusu:

Çipli kimlik kartları için ilk başvuru hangi ilizde yapıldı?

Cevap:
Kırıkkale

Kimlik Kartı PİN (Şifre) değiştirme nasıl yapılır? (Tıka Öğren)
Son Güncelleme: 02.01.2017 20:46
Yorumlar

Google+'da Paylaş