27 Ocak 2016 Çarşamba 10:59
Vejetatif Üreme nedir Çeşitleri Özellikleri nelerdir?
Bitkisel organlar generatif ve vejetatif organlar olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Üreme ile ilgili olan organlara generatif organ adı verilirken üreme ile ilgili olmayanlara da vejetatif organ adı verilir. Çiçek ve kozalak generatif organlara örnek olarak verilirken, kök, gövde, yaprak da vejatatif organlara örnektir.
Bitkilerin vejetatif organları kullanılarak üretilmesine vejetatif üreme adı verilir. Bir çeşit eşeysiz üreme olan vejetatif üremede sonuçta oluşan bitkiler ana bitki ile aynı özelliklerde olur. Bu nedenden dolayı vejetatif üreme tarım ve bahçecilikte çok kullanılır. Çünkü iyi özelliklere sahip olan bir portakal vejetatif olarak çoğaltılırsa yeni bitki de onunla aynı özelliklere sahip olur. Ancak bitkiler tohumla çoğaltıldığında yeni bitki farklı özelliklere sahip olabilmektedir.
Vejetatif üreme kullanılan organa ve yönteme göre farklı isimler alabilmektedir. Bunlar çelikle üreme, aşı ile üreme, sürünücü gövde ile üreme, soğanla üreme, rizomla üreme ve doku kültürü ile üreme olarak isimlendirilmektedir. Bitkiler bu üreme yöntemlerinden bir veya birkaçı kullanılarak çoğaltılabilmektedir.
 
Yorumlar

Google+'da Paylaş