14 Kasım 2016 Pazartesi 11:10
Vatanım Sensin Teyfik Paşa Kimdir?Onur Saylak Hayatı ve Otobiyografisi

Vatanım Sensin dizisinde karşımıza çıkan karakterlerden birisi olan Reşit Paşa kimdir herkes tarafından merak edilen Reşitpaşa vatan haini mi?Dizide Tevfik Paşa Azize ile evlendi mi yoksa hain olarak ortaya mı çıktı soruların yanıtı izleyiciler tarafından merak edilirken detayları sizler için haberimizde paylaştık.

 Vatanım Sensin dizisi yayınlandığı günden itibaren izleyicilerin dikkatini üzerine çekti .Dizide Cevdet Paşa Tevfik Paşa isimlerinin tarihte net bir karşılığı bulunmuyor.Tevfik Paşa olarak karşımıza çıkan karakterin Ali Nadir Paşa olduğu iddiaları da gündemde.

Vatanım Sensin Teyfik Paşa Kimdir?Onur Saylak Hayatı ve Otobiyografisi

ALİ NADİR PAŞA KİMDİR?

Ali Nadir Paşa (1867 - 1924, Mısır) Osmanlı askeri. 1885 yılında Harp Okulu'nu, 1888 yılında da Harp Akademisi'ni bitirdi. 1913 yılında Ferik rütbesiyle emekli oldu. Mondros Ateşkes Antlaşması'ndan sonra savaş suçlularını ve Ermeni Tehciri sorumlularını yakalamak için kurulan Hayret Paşa başkanlığındaki Divan-ı Harb'de üyelik yaptı. 1919 yılında İzmir'in Yunanlar tarafından işgali öncesi Ege'deki 17. Kolordu Komutanlığı'na atandı. İşgal sırasında hiçbir direniş göstermediği halde işgalciler tarafından tutuklandı.

İşgal sırasında Yunan bayrağını öptüğü gerekçesiyle büyük tepki gördü. Daha sonra 1920 yılında kurulan Kuva-yi İnzibatiye'nin komutanları arasında yer aldı. Türk Kurtuluş Savaşı'ndan sonra vatan haini ilan edilerek Yüzellilikler listesine alındı. Bununla birlikte vatandaşlıktan ve Türkiye'den çıkarıldı. 1924 yılında Mısır'da vefat etti.

Yorumlar

Google+'da Paylaş