02 Şubat 2017 Perşembe 19:55
Vatanım Sensin Eşref Paşa Kim?Tarihte Eşref Paşanın Yeri ve Önemi
 Kanal D ekranlarının tarihi dizilerinden birisi de yayınlandığı günden itibaren başarı çizgisini koruyan Vatanım Sensin oldu. Disney en çok merak edilen Eşref Paşa kimdir Kurtuluş Savaşı'nda ne yapmıştır sorusu oldu. İzmir'in işgalinde neler yaşandığı dizinin ilerleyen enaryoları ile birlikte merak konusu oldu. İnternet ortamında en çok sorulan sorular arasında gerçekte Eşref Paşa kimdir sorusunun yanıtını haberimizde bulabileceksiniz.

Başrollerinde Bergüzar Korel ve Halit Ergenç'in yer aldığı Vatanım Sensin dizisi birbirinden güzel bölümleri ile izleyici ekran başına kilitlemeye devam ediyor. Kurtuluş Savaşı'ndaki yılları anlatan dizide Eşrefpaşa karakteri ilgi odağı oldu. Eşrefpaşa dizideki karakter ile aynı çizgide birisi miydi dizinin o yıllardaki yaşantı ile gerçeklik payı var mıdır merak ediliyor. Vatanım Sensin dizisinin başında yazan bu hikaye kurmacadır ifadesi de akıllarda soru işareti bırakıyor .işte son bölüm de yayınlanan olaylar ile birlikte Eşrefpaşa hakkında insanların akıllarında oluşan soruları sizler için yaratmadık.

Eşref Paşa kimdir?

Hacı Mehmet Eşref Paşa 1895-1907 yılları arasında İzmir Belediye Başkanlığı yapmış bir Osmanlı devlet ve siyaset adamıdır. İzmir'in ünlü Eşrefpaşa semti onun adını taşımaktadır. II. Abdülhamit'in tahta çıkışının 25. yıldönümü vesilesiyle Konak Meydanı'nda inşa edilmiş olan ve günümüzde İzmir'in sembolü haline gelmiş İzmir Saat Kulesi onun eseridir. 1820-1894 yılları arasında yaşamış, Trabzon ve Selanik valilikleri yapmıştır.   Mehmet Eşref Paşa, Suriye Vali Muavini iken Hicaz'a sık sık gittiği için "Hacı" lakabıyla anılıyordu. 1895'de vekaleten İzmir Belediye Meclisine başkan olarak atanan Eşref Paşa, Mart 1896'da (vilayet meclisi üyesi olarak belediyede asli görev sahibi olması geçerli mevzuata aykırı olmasına rağmen) İzmir Valisi Kıbrıslı Mehmet Kamil Paşa tarafından uyumlu çalışılabileceği düşüncesiyle desteklenerek İzmir Belediye Başkanı olmuş ve sağlık nedenleriyle ayrıldığı Mart 1907'ye kadar bu görevde kalmıştır.   Belediye başkanlığı döneminde kadar şehir için pek çok hayırlı işe imza atmıştır.

 Eşref Paşa'nın en önemli girişimi bugün |Fevzipaşa Bulvarı olarak anılan geniş caddenin açılışını ancak planlamak oldu. Bu bulvarın açılışı ancak Cumhuriyet döneminde gerçekleşti. Ayrıca, İkiçeşmelik'ten Yağhanelere uzanacak şekilde açtırdığı caddeye bir Eşref Paşa Camii de yaptırmasıyla, adını bugüne taşıyan semtin ismi konulmuştur.   Eşref Paşa'yı özellikle kentin yoksul Müslüman ve Musevileri çok sevdi ama sevmeyenlerin başında üzerinde baskısını arttırdığı esnaf geliyordu. Çünkü İzmir'de bugün de sorun olan kayıt dışı ekonominin üzerine giden Eşref Paşa yerel yönetime gelir sağlamak için esnafa vergi üzerine vergi bindirmişti. Bugün Belediye'ye ait hastaneye adını veren Eşref Paşa sağlık alanında önemli hizmetlere imza attı. Halen Konak Meydanı'nın özgün hali bozulmamış tek binası olan ve Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi olarak kullanılan Gureba-i Müslimin Hastanesi'ni Eşref Paşa geliştirdi. Ayrıca İzmir'de bir hastane ismini taşımaktadır. İzmir zamanında veba hastalığına çok kurban vermişti. Bunu çok iyi bilen Eşref Paşa fakir Müslümanlar için çok büyük bir hastane kurulması için bizzat çalışırken, yoksul Yahudi ve Rumların yaşadıkları aile evleri olan Yahudihane ve Rumhane gibi yerlerde sık sık temizlik denetimleri yapıldı.

Son Güncelleme: 22.03.2017 15:11
Yorumlar

Google+'da Paylaş